ABD-AB-Rusya üçgeninde Ukrayna ve Gürcistan'da güç mücadelesi
Power struggle in Ukraine and Georgia in the triangle of USA- EU-Russia
  1. Tez No: 265885
  2. Yazar: MUSTAFA CEM BİŞKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GİRAY SAYNUR BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Jeostratejik öneme sahip olan Karadeniz, tarih boyunca küresel güçler arasındaki birçok mücadeleye sahne olmuştur. Sovyetler Birliği'nin yıkılmasıyla Karadeniz bölgesindeki dengeler değişmiş, bağımsızlığını ilan ülkeler küresel güçlerin, mücadelesine bir kez daha sahne olmuştur. Karadeniz kıyısındaki Ukrayna ve Gürcistan bu mücadelenin en belirgin şekilde yaşandığı ülkeler olmuştur. Bu çalışmada Ukrayna ve Gürcistan'da son yıllarda yaşanan güç mücadelesi, küresel güçlerin bu ülkelere yönelik izledikleri politikalar, ülke içerisinde yaşanan siyasi gelişmeler ele alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde Karadeniz'in değişen jeostratejik önemi, küresel güçlerin Karadeniz politikası ve Karadeniz çevresindeki örgütlenmeler hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Ukrayna'da yaşanan güç mücadelesi, küresel güçlerin Ukrayna üzerindeki hedef ve menfaatleri ele alınmış, küresel güçler arasındaki mücadelenin doruk noktası olan Turuncu Devrim hakkında bilgiler verilmiştir. Ukrayna'yla ilgili bölümde ele alınan konular, kullanılan başlıklar Gürcistan için de kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Geostrategically important Black Sea has been the scene of many struggles between global powers through the history. Collapse of the Soviet Union has changed the balances in the Black Sea Region. The countries who declared their independence had been subject of struggle between global powers. Ukraine and Georgia have been the countries who experienced these struggles the most significantly. In this study the political developments that Ukraine and Georgia experienced in the recent years and the policies followed by global powers are discussed. In the first part of the study, information about Black Sea?s changing geostrategic significance and policies of global powers on Black Sea region and environmental organisations emerged by the Black Sea region have been given. In the second part, the power struggle taking place in Ukraine and global forces?s targets and interests on Ukraine are considered. Information about Orange Revolution which is the peak point of the struggle between the global powers, have been given. The issues and titles discussed in the Ukraine section are also used for Georgia.