Butik anlayışıyla hizmet sunan küçük otellerin sorunları ve performanslarına etkileri: Sultanahmet örneği
The problems of small hotels serve on conception of boutique and effects on their performance: The case of Sultanahmet
- Tez No: 265884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN BATMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Günümüzde turizm sektöründe konaklama ihtiyacını karşılamak için farklı tür ve nitelikte birçok işletme faaliyet göstermektedir. Modüler (küçük ve kolay yönetilebilen) bir nitelik arz eden butik otel işletmeleri de müşteriye kişiselleştirilmiş kaliteli hizmet sunarak turizm sektöründe değer yaratmada önemli bir işlev üstlenmektedir. Bu noktadan hareketle, çalışmanın amacı butik anlayışıyla hizmet sunan küçük otel işletmelerinin temel sorunlarını belirleyerek, bu sorunların işletme performansı üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda İstanbul Sultanahmet destinasyonundaki 214 farklı tür ve nitelikteki küçük otel işletmesi üzerinde bir alan araştırması yapılmıştır. Açıklayıcı faktör analizi sonuçlarına göre, küçük otel işletmelerinin temel sorun alanları işgücü devri, kurumsallaşma, finansal ve pazarlama sorunları, personel seçimi, internet kullanımı, bürokratik yapı, personel tedariki ve ücret sorunu, pazar araştırması ve tutundurma sorunları olarak belirlenmiştir. Korelâsyon analizi sonuçlarına göre ise işgücü devri, finansal ve pazarlama sorunları ve bürokratik yapı ile küçük otellerin performansı arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Buna karşın, kurumsallaşma, personel seçimi, internet kullanımı, pazar araştırması ve tutundurma ile küçük otellerin performansı arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu gözlenmiştir. Ayrıca regresyon analizi sonuçlarına göre finansal ve pazarlama sorunlarının küçük otellerin performansı üzerinde negatif bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Ancak kurumsallaşma, personel seçimi ve internet kullanımının küçük otel performansı üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Son olarak tespit edilen sorunlara yönelik çeşitli öneriler sunulmuş ve gelecekte bu konuda araştırma yapacak kişilere bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there are many enterprises active in meeting the accomodation need which are different in classification and qualification. By giving customized quality to the customer, the boutique hotel business which has a modular (small or easy administrated) feature is taking an important function in creation of value in tourism industry. From that point, the goal of the research is to determine the basic problems of the small hotels serve on conception boutique and to examine the effects of these problems on business performance. On this purpose a field survey was done on 214 different type and quality small hotels enterprises in İstanbul Sultanahmet destination. According to explanatory factor analysis, the basic problem fields of the small hotels are; labour force circle, institutionalization, financial and marketing problems, selection of personel, internet utilization, bureacratic structure, personel supply and salary problem, market search and stability. Opposite of that it was observed that there is a possitive way relation between institutionalization selection of personel, internet utilization, market search and stability and small hotel performance.And also, according to regression analysis, it was determined that financial and marketing problems have a negative effection on small hotels performance. Nevermore, it was concluded that institutionalization, selection of personnel, internet utilization have a possitive effect on small hotels performance.. As a result, several offers were presented for the determined problems and given some advise for those people who will do resaerch about this subject in future.