Banka ve sigorta muameleleri vergisinin Türk bankacılık sektörüne etkileri
The effects of the banking and insurance transactions tax on the Turkish banking sector
- Tez No: 265891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SAVAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Güçlü ve kalıcı ekonomik istikrarı hedefleyen tüm ülkeler etkin ve gelişmiş bir bankacılık sektörü için çalışmaktadırlar. Temel işlevi fon arz edenlerle fon talep edenler arasında aracılık etmek olan bankalar bu işlemler sırasında birtakım vergisel yük ve yükümlülüklere tabi olmaktadır.Bankacılık sektörü üzerindeki bu yük ve yükümlülükler bankaların etkin bankacılık yapmasına engel olmakta ve sektörün gelişimini engellemektedir. Hükümetler ise bankacılık sektörünün gelişimine yönelik birçok kararlar almalarına rağmen gelirlerinde azalmaya neden olacağı gerekçesiyle işlem maliyetlerini azaltmaya yönelik vergisel düzenlemelere pek başvurmamaktadırlar. Özellikle bütçe gelir gider kalemlerinde ciddi orantısızlıklar bulunan Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde bu yönde kararların alınması maalesef gecikmiştir.Türkiye'de bankacılık işlemlerinde neredeyse bankaların tüm işlemlerinden alınan BSMV işlem maliyetlerini artırıcı en önemli vergi kalemidir. Bankalar yaptıkları işlemlerde elde ettikleri tüm gelirlerde BSMV ödemektedirler. Her ne kadar bu verginin büyük kısmını müşterilere yansıtsalar da bu işlemler de bankalar için bir işlem maliyeti doğurmaktadır.AB'ye aday ülke konumunda olan Türkiye'de BSMV'nin kaldırılması ya da oranlarının indirilmesi veyahut birçok işlemin bu vergiden istisna tutulması son dönemlerde sıkça dillendirilmektedir.Türkiye'de bankacılık işlemleri üzerindeki vergisel yüklerin AB normlarına getirilmesi sektörün hak ettiği yere gelmesini ve gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
All of the countries targeting the strong and lasting economic stability have been working for the effective and advanced banking sector. The banks basic function of which is to mediate between the fund suppliers and demanders are subject to some tax burdens and obligations during these processes.These burdens and obligations on the banking sector prevent the banks banking effectively and prevent the development of the sector. However, the governments, although they take many decisions toward the development of the banking sector, hesitate to give tax incentives under revenue constraints. Especially, having serious budget deficits, Turkey has delayed in taking decisions to this end.Banking and Insurance Transactions Tax (BITT), effectively levied on almost all banking transactions, is the most important tax item to increase the transaction cost in banking operations in Turkey. The banks pay BITT for all the revenues they get from transactions. Although they transfers a large portion of this tax to the customers, these procedures raise transaction costs for banks.In recent years, the removal of BITT or reduction of its rate or the tax exclusion of many transactions is frequently voiced in European Union candidate country Turkey.To bring the tax burden on the banking transactions in Turkey to the EU norms will lead the sector to come to the point that it deserves and to reach a level of the advanced countries.