Farklı frekanslarda uygulanan titreşimin fizyolojik toparlanmaya etkisi
Physiological recovery on the frequency of vibration applied to different effect
- Tez No: 265892
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL GELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı farklı frekanslarda uygulanan titreşimin fizyolojik toparlanmaüzerindeki etkisi araştırmaktır. Araştırmaya katılan denekler 13-16 yaş arası atletizmsporuyla ilgilenen sporculardır. Sporcuların boy ortalamaları 170.42 ± 8.54 cm (158-183)cm. ve vücut ağırlıkları 52.14 ± 5.36 kg (43-58) kg. olan 11 genç erkek çalışmagrubunu oluşturmaktadır.Çalışma dört protokolden oluşup, bisiklet ergometresinde 30 saniye süre ile 75 gr/kgyük uygulanarak yapıldı. Denekler bisiklet ergometresi yüklenmesinden sonra, pasifdinlenme, 25 Hz, 30 Hz ve 35 Hz de titreşim uygulamalarına maruz bırakılmış olupfarklı zamanlarda laktik asit ölçümleri ve kalp atım sayıları alındı. Çalışmadayüklenmeden önce, yüklenmeden hemen sonra, yüklenmeden 5 dk. sonra ve 10 dk.sonra laktik asit ölçümleri ve kalp atım sayıları alınmıştır.Yapılan ölçümler sonrasında 25 Hz de uygulanan titreşimin fizyolojik toparlanmaüzerinde anlamlı farklılıklar bulunmuş olup fizyolojik toparlanmaya pozitif yöndeetkisiolduğu gözlenmiştir. Bu da (p0,877 ve p> 964 gibi farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study at different frequencies of vibration applied to investigate thephysiological impact on recovery. Subjects between the ages of 13-16 participated inthe research track and field athletes who are interested in sports. 170.42 ± 8.54 cmmean height of athletes (158-183) cm. 52.14 ± 5.36 kg body weight (43-58) kg. Thestudy group comprised 11 young men.Study consisted of four protocols, with a bicycle ergometer for 30 seconds, 75 g / kgload was applied. After installing a bicycle ergometer, subjects, passive recreation, 25Hz, 30 Hz and 35 Hz have been exposed to vibration at different times of lactic acidand heart rate measurements were taken. Study before it is loaded, just after it installs, itinstalls five minutes. and 10 min later. After the lactic acid and heart rate measurementswere taken.After the measurements at 25 Hz vibration applied to significant effect on recovery ofthe physiological and physiologically different people have found a positive effect onrecovery was observed. It (p 0.877 and p> 964 such differences were found.