Gertrude Stein's cognitive poetics: The deconstruction of self and time
Gertrude Stein'ın bilişsel poetikası: Kendilik ve zamanın yapıbozumu
- Tez No: 265948
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURAY ÖNDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amerikan modernist yazınının önde gelen isimlerinden Gertrude Stein, ondokuzuncu yüzyıldan yirminci yüzyıla geçiş döneminde kendisini modernist kanonun en önemli isimleri arasında konumlandırır. Yirminci yüzyıl edebiyatının daha farklı bir yönde gelişmesi gerekliliğini savunarak kendi yazınsal yaklaşımını oluşturur. Bu yaklaşım, temel olarak, ondokuzuncu yüzyılın erkek egemen sosyal geleneklerinden ve yerleşik yazınsal yaklaşımlardan kopuşu içerir. Bu tez çalışmasında yazarın iki otobiyografisi, The Autobiography of Alice B. Toklas ve Everybody's Autobiography, ve baş yapıtı, The Making of Americans, ele alınmakta ve psikanalizin kurucusu Sigmund Freud'un İngiliz Nesne İlişkileri Okulu'nun önemli temsilcilerinden Melanie Klein ve D.W.Winnicott'un teorik görüşleri çerçevesinde incelenmektedir.Gertrude Stein'in yeni bir yazın anlayışı oluşturma çabasında ön plana çıkan kendisini yazını ile ilişkilendirme ve tanımlama çabasıdır. Burada yazarın bu yöndeki çabası D.W.Winnicott'un geçiş nesneleri ve potansiyel alanlar kavramları açısından ele alınarak yazının yazarın yaşamındaki konumu incelenmektedir. Gerçek kendiliğin oluşturulması sürecinde yazınsal arayışların önemi sorgulanarak bu durumun Gertrude Stein romanının deneysel yapısına ne ölçüde etki ettiği irdelenmektedir.Tez çalışmasında otobiyografilerin incelenmesinde özellikle yazarın yaşamında yer alan ve yazınsal kimliğini etkileyen geçmiş yaşantılar üzerinde durulmaktadır. Nesne ilişkileri kuramına göre öteki ile ilişkinin kendiliği şekillendirmesi üzerinden yola çıkarak kendilik ve zamansallık algısının oluşumu ve sürekli değişime uğramasının yansımaları The Making of Americans romanında incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Gertrude Stein, one of the prominent authors in American modernist literature, positions herself among the most important figures in the modernist canon in the transition period from the nineteenth century to the twentieth century. She establishes her literary approach by arguing that the twentieth century literature should develop in a different direction. This approach mainly includes the rupture from the patriarchal conventions and the traditional literary methods of the nineteenth century. In this dissertation, the author?s two autobiographies, The Autobiography of Alice B. Toklas and Everybody?s Autobiography, and her magnum opus, The Making of Americans, are addressed within this framework and examined in terms of object relations theory.The prominent issue in Gertrude Stein?s effort to form an innovative writing is her attempt at relating and defining herself in relation to writing. The position of writing in the the author?s life is examined by focusing on her effort in terms of D.W. Winnicott?s concepts of ?transitional objects? and ?potential spaces?. After questioning the importance of the literary searches in the formation of true self, how this affects the experimental structure of Gertrude Stein?s novel is discussed.In the dissertation, the past histories taking place in the author?s life and affecting her identity as an author it is focused on while examining the autobiographies,. After discussing how the sense of temporality and selfhood is formed and goes under continuous transformation in terms of the relation with other selves within the framework of object relations theory, the reflections of these issues in The Making of Americans are examined.