Tüketici satımlarında satıcının sözleşme öncesi aydınlatma yükümlülüğü ve ihlalinin sonuçları
Seller?s pre-contractual duty of disclosure (Pre-contractual information duty) in consumer sales and its consequences
  1. Tez No: 265949
  2. Yazar: ÖZGE ERBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE HAVUTÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 376
Özet
Tez çalışmamızın konusu ?Tüketici Satımlarında Satıcının Sözleşme Öncesi Aydınlatma Yükümlülüğü ve İhlalinin Sonuçları?dır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ilk olarak yükümlülük kavramı, borç, borç ilişkisi, külfet gibi kavramlardan farklı olduğu yönler de ortaya konularak, değerlendirilmiştir. Sözleşme öncesi aydınlatma yükümlülüğü, adından da anlaşılacağı gibi, sözleşmenin kurulmasından önceki aşamada ortaya çıkmaktadır. Sözleşme öncesi aşama, incelememizde de görüldüğü üzere, çeşitli yönlerden çokça tartışılan bir konudur. Bu nedenle, yükümlülük kavramı, yükümlülüğün türleri, bu tartışmalara da yer verilmek suretiyle incelenmiş, öncelikle, aydınlatma yükümünün bunların içindeki yeri tespit edilmiştir. Devamında sözleşme öncesi aydınlatma yükümünün türleri ve hukuki temelleri incelenmiştir. Sözleşme öncesi aydınlatma yükümü, ya açık kanun hükmünden veya dürüstlük kuralından doğar. Dürüstlük kuralından doğan sözleşme öncesi aydınlatma yükümü veya dürüstlük kuralının muhataba bilgi vermeyi gerektirmesinin koşulları, sözleşme öncesi aydınlatma yükümünün şartları başlığı altında ilk bölümde değerlendirilmiştir.İkinci bölümde, öncelikle tüketici işlemi ve tüketici satımı, tüketicinin korunması, korunmasını gerektiren sebepler ve tüketiciyi koruma yöntemleri ele alınmıştır. Sözleşme öncesi aydınlatma yükümleri, tüketiciyi korumanın yöntemlerinden birini oluşturmaktadır. Nitekim devamında, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da tüketici satımları bağlamında düzenlenmiş olan sözleşme öncesi aydınlatma yükümleri incelenmiştir. Bunlar açık kanun hükmünden doğan sözleşme öncesi aydınlatma yükümleridir.Üçüncü bölümde ise, sözleşme öncesi aydınlatma yükümlülüğünün ihlalinin gerçekleşme biçimleri ve ihlalin sonuçları değerlendirilmiştir. Aydınlatma yükümünün ihlali irade sakatlığına yol açabildiğinden, incelememizde sözleşmenin iptal edilmiş olup olmamasına göre bir ayrım yapılmıştır. Bu çerçevede culpa in contrahendo sorumluluğu da ayrı bir başlık altında incelenmiştir. Bu bölümün son başlığında, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da düzenlenen sözleşme öncesi aydınlatma yükümlerinin ihlalinin özel sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is ?Seller?s Pre-Contractual Duty of Disclosure (Pre-Contractual Information Duty) in Consumer Sales and Its Consequences?. This thesis consists of three parts. In the first part, it has been dealt obligation, burden and duty by explaining the differences of it, too. Pre-contractual duty of disclosure is accrued before the phase of conclusion of the contract as being understood. The phase of contract is subject with discussion by different aspects as seen in our thesis. By that reason, the concept and variety of duty has been analysed by also dealing these discussions, at first hand, the features of duty of disclosure have been determined. Upon the kind of pre-contractual duty of disclosure and the juridical bases has been analysed. Pre-contractual duty of disclosure is accrued from provision of law or the principle of good faith. Pre-contractual duty of disclosure due to the principle of good faith or the conditions of involves to inform addressee have dealt with under the title of the conditions of pre-contractual duty of disclosure.In the second part, it has been examined consumer transaction initially and consumer sales, consumer protection, the reasons and the methods of consumer protection. Pre-contractual duty of disclosure is one of the methods of consumer protection. As a matter of fact it has been analysed pre-contractual duty of disclosure within the frame of consumer sales in Consumer Protection Act. These are pre-contractual duty of disclosure due to provision of law.In the third part, the kinds and the consequences of breach of duty of pre-contractual duty of disclosure have been dealt. The breach of duty of pre-contractual duty of disclosure can be caused unintentional differences of consent, in our thesis it has been classified according as the contract is cancelled or not. Within the frame of pre-contractual liability has been also analysed in an other title. The last title of this part it has been examined the special results of breach of duty of pre-contractual duty of disclosure in Consumer Protection Act.