Örgüt kültürünün performans kriterlerine etkisi ve tesco KİPA uygulaması
Effect of organizational culture to the performance criteria and tesco KİPA case study
- Tez No: 265973
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA AYTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Örgüt kültürü son otuz yıldan bu yana gelişmiş ve önemi artmış bir kavramdır. Bu kavramın öneminin artmasının nedenlerinin başında artan ticaret hacmi ile pazarlardaki rekabetin üst düzeye çıkması gelir. Örgütler arası farkları oluşturan sosyal konuların önem kazanması, örgüt başarıları üzerindeki etkilerinden kaynaklanmaktadır. Bir sosyal topluluk olarak örgütün sahip olduğu kültür, onu birleştiren, bir arada tutan ve yaptıklarını anlamlandıran kavramdır. Bu özelliği ile örgütün performansı ile yakından ilgilidir.Örgütün performansına etkisi açısından örgüt kültürünün bir örgüt içerisinde doğru şekilde oluşması ve benimsenmesi büyük önem taşır. Bu süreçte etkin olarak kullanılacak araçların başında performans kriterleri gelir. Performans kriterleri örgütteki hemen her parçanın olduğu gibi örgüt kültüründen etkilenirler. Çalışmada, performans kriterlerinin örgüt kültüründen özellikle değerler yoluyla doğrudan, örgüt kültürünün bir araç olarak örgüte getirdiği sistemler ve anlamlardan da, dolaylı olarak etkilendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizational culture is a notion that emerged and gained importance over the last thirty years. One of the crucial reasons that caused gaining importance is increasing level of competition due to raising volume of trade. Social concepts that create differences among organizations become more important due to their effect on organizational success. As a social community, an organization and its culture, binds, unifies an organization and gives meaning to its actions. Culture is deeply related to an organization?s performance.From the view of organizational culture affecting an organization?s performance, it has to be formed and accepted appropriately. At this phase, one the most useful tools are performance criteria. Performance criteria are affected by organizational culture as many other organizational parts. At this study, it?s seen that performance criteria are affected by organizational culture directly via values and indirectly via systems and meanings that organizational culture bring as a tool.