Çok modlu bir ulaştırma sistemi algoritması geliştirilmesi ve proje yönetimi kapsamında projelendirilmesi
Development of a multi-modal transportation system algorithm and realization as a project under the project management considerations
  1. Tez No: 265991
  2. Yazar: BEYAZIT BESTAMİ DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 509
Özet
Günümüzde ihtiyaç duyulan bütün kaynaklar, projelerin önceden belirlenen süre, maliyet ve nitelikler dâhilinde tamamlanmasını sağlamak maksadıyla bir araya getirilmektedir. İçlerinde yer alan faaliyetlerin tekrarsız ve kendine özgü yapılarının yarattığı karmaşıklığa karşın projeler; belirlenmiş hedeflere, öngörülen bir zaman içinde ve üzerinde uzlaşı sağlanmış bir bütçe dâhilinde ulaşmayı amaçladığından, başlatılmaları yapısal organizasyon değişikliklerini ya da yeni organizasyon oluşumunu zorunlu kılmaktadır.Proje yönetimi, içinde genel yönetim esaslarını bulundurmakla birlikte olağan işletme faaliyetleri yönetiminden oldukça farklı yapıdadır. Özel organizasyon biçimlerinin teşkil edilmesini, farklı planlama ve kontrol yöntemlerinin kullanılmasını ve özel eğitim alınmasını gerektirmektedir.Lojistik işlev sahaları içinde yer alan ulaştırma faaliyetleri günümüzde uygun şekilde ve gerçekçi planlanmadığı takdirde maliyetleri önemli oranda artırmaktadır. Bunun önüne geçilmesi maliyet etkinliğini göz önüne alarak planlama yapılmasına imkân sağlayan ve kullanıcılara karar desteği sağlayan yazılımların tedarik edilmesi ile mümkün olabilmektedir.Bu yazılımların lojistik organizasyonlarda arzu edilen etkiyi sağlayabilmesi kullanıcı ihtiyaçlarının üst seviyede ayrıntılandırılması, müşterinin gerçekte ne istediğinin net ve açık şekilde ortaya konması ve uygun kaynak, yetki ve yapılanmaların sağlanmasını gerektirir. Bu noktada proje yönetimi temel prensip ve usullerini kullanmakla birlikte farklı alanlardan uzmanları içine alan özel yapılar oluşturulmasını gerekli kılan yazılım proje yönetimi devreye girmektedir.Bu çalışmada öncelikle bütün ulaştırma çeşitlerinin aynı anda (multimodal), bir arada arka arkaya (intermodal), periyodik (kurye/ring) ya da birbiri içinde (combined) taşınmalarına imkân sağlayan maliyet etkin bir ulaştırma modeli geliştirilmeye ve müteakiben proje yönetim tasarım hazırlık ve uygulama süreçleri kapsamında uygulanmaya hazır bir yazılım projesine dönüştürülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, to finalize projects within the pre-determined time, cost and specs limits, all needed resources are brought together. Because projects, despite the complexities caused by their non-repeated and self-styled structures, aim to reach the determined goals within an accepted time frame and fully decided budget, their commencements force structural changes in the organization to be made or new organizations to be created.Project management, having general management procedures in itself, is very different in structure compared to other routine business administration activities. It requires creation of special organizational structures, usage of different planning and control methods and private education.Today to refrain from extra costs, transportation activities, as a part of logistic functional areas, need to be planned realistically and accordingly, and softwares that assure cost-efficient transportation planning and give decision support to users need to be procured.In order these softwares to perform desired effect on logistic organizations, to set highly detailed user requirements, to figure out what the costumer really want clearly and openly and to ensure optimum source authority and restructuring are needed. At this point, we see software project management which requires special structures made up of specialists from different fields, besides using basic project management principles and techniques.In this study, primarily a cost-efficient transportation model by which all transportation modes to be used at the same time (multimodal), together but successively (intermodal), periodically (courier/ring) or one inside another (combined) is aimed to be developed and then designed, prepared and handled so as to be a ready-to-implement software project within the project management procedures and considerations.