A two stage solution approach to spare parts distribution under a special cost structure
Özel maliyet yapısı altında yedek parça dağıtımı için iki aşamalı çözüm yöntemi
  1. Tez No: 266037
  2. Yazar: ESRA KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ALPER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında çok ürünlü bir dağıtım problemi üzerine çalıştık. Farklı çeşitte parçaların bulunduğu merkez depodan istek noktalarına kamyonlarla dağıtım yapılmaktadır. İstek noktalarının herbir parça çeşidi için günlük talepleri bu kamyonlar ile sağlanmalıdır. Bir istek noktasının talebi birden fazla kamyonla sağlanabilir. Benzer sekilde bir kamyon birden fazla istek noktasının talebini taşıyabilir. Belirli sayıda son durağı bilinen türdeş kamyonlar olduğunu varsaydık. Taşımacılık maliyeti olarak iki çeşit ücret vardır: son durak ücreti ve ugrama ücreti. Her bir istek noktası için belirli miktarda bir son durak ücreti vardır. Eğer bir kamyon taşımacılıkta kullanılıyorsa o kamyonun son surak ücreti ödenmelidir. Aynı şekilde, her bir istek noktası ikilisi için de belirli bir uğrama ücreti vardır. Eğer bir kamyon son durağı dışında bir istek noktasına da parça taşıyorsa o istek noktası için uğrama ücreti ödenmelidir. Problem her bir istek noktasının her bir parça çeşidi için taleplerini kamyon kapasitelerine uygun bir şekilde en az taşımacılık maliyeti ile saglamaktır. Problemi çözmek için iki farklı çözüm yöntemi geliştirdik: Doğrudan çözüm Yöntemi ve Aşamalı çözüm Yöntemi. Bu iki çözüm yönteminin sonuçlarını analiz edip karşılaştırdık. Türkiye'nin önde gelen otomobil üreticilerinden birisinden elde ettiğimiz günlük veriler ile çözüm yöntemlerimizi test ettik. Elde ettiğimiz sonuçlara göre aşamalı çözüm yönteminin bu problemi çözmek için daha efektif bir cözüm yöntemi olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider a multicommodity distribution problem. We assume that there is a central depot which houses a number of different types of items. There is a finite number of geographically dispersed demand points which place orders for these items on a daily basis. The demand of these demand points should be satisfied from this central depot. We assume that a finite number of identical trucks with predetermined destinations are used for the distribution of the items from the central depot to each demand point. The demand of each demand point can be split among several trucks and a single truck is allowed to visit several demand points. Our objective is to satisfy the demand of each demand point with the minimum total distribution cost while respecting the capacity of each truck. The cost structure is dictated by the final destinations of trucks used in the distribution of the items and the set of demand points visited by each truck. We propose two different solution approaches. The first approach, calledthe Direct Approach, is aimed at solving the problem directly using a mixed integer linear programming formulation. Since the Direct Approach becomes computationally infeasible for real-life problems, we propose a so-called Hierarchical Approach that is aimed at solving the problem in two stages using an aggregation followed by a disaggregation scheme. We study the properties of the solutions computed with the Hierarchical Approach. We perform extensive computational studies on a data set adapted from a major automotive manufacturing company in Turkey in an attempt to compare the performances of the two approaches. Our results reveal that the Hierarchical Approach significantly outperforms the Direct Approach on the vast majority of the instances.