High power high efficiency microwave power amplifier design using class-e topology
Yüksek güçlü yüksek verimli mikrodalga güç kuvvetlendiricisinin e-sınıfı topoloji kullanılarak tasarımı
  1. Tez No: 266038
  2. Yazar: AKİF ALPEREN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Güç tüketimi kablosuz teknolojilerde önemli bir problemdir. Güç kuvvetlendiricisi en çok güç harcayan elemanlardan biri olduğu için, güç kuvvetlendiricisinin verimi optimize edilmelidir. Anahtarlamalı kuvvetlendiriciler genel anlamda çok yüksek verimler sağlarlar. Frekans arttıkça, verim düşer. E-sınıfı, mikrodalga frekansı için uygun bir anahtarlamalı kuvvetlendiricidir. E- sınıfı, uygun gerilim ve akım karakteristikleri ile oldukça yüksek verimlere ulaşır. Bu karakteristikleri elde etmek için değişik teknikler bulunur. Bu çalışmada, 2 GHz frekansında, 38 dBm çıkışlı bir güç kuvvetlendiricisi gerçeklenmiştir. Yüksek verimli davranışı elde etmek için değişik teknikler incelenmiştir. Elde edilen güç katılmış verim %60'tır
Özet (Çeviri)
Power consumption is a major problem in wireless technology. Since power amplifier is one of the most power consuming element, efficiency of the power amplifier should be optimized. Switching amplifiers typically offer very high efficiency. As the frequency increases, the efficiency drops. Class-E is a switching amplifier which is suitable for microwave frequencies. It attains a very high efficiency with proper voltage and current characteristics. Different techniques to obtain these characteristics are possible. In this work, we implement a 38 dBm power amplifier at 2 GHz. Different methods are examined to obtain a high efficiency behavior. We obtained a power added efficiency of 60%.