N-tangle kanenobu knots with the same jones polynomials
Ortak jones çokterimlisine sahip n-dolanımlı kanenobu düğümleri
  1. Tez No: 266039
  2. Yazar: DENİZ KUTLUAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEXANDER DEGTYAREV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Jones çokterimlisi 1 olan aşikar düğüm haricinde bir düğüm olup olmadığıhalen açık bir sorudur. Bu soruya saldırmanın bir yolu Jones çokterimlisini değiştirmeyipdüğümün kendisini değiştiren bir düğüm dönüşümü bulmaktır.Eliahou, Kauffmann ve Thistlethwaite, bu şekilde, iki veya daha fazla parçaya sahip girişik halkalar için soruya olumlu yanıt vermişlerdir.Kanenobu bir makalesinde, iki çeşit düğüm ailesini sunmuştur: 2-değişkenli aile ven-değişkenli aile, n üçten büyük eşit. Watson daha genel bir dönüşüm için örgü etkilerinitanıtmış ve bunları ilk ailenin (genel) 2-dolanımlı sürümüne uygulamıştır.Biz de bu dönüşümü ikinci ailenin n-dolanımlı sürümüne uygulayacağız.Bu da aynı Jones çokterimlisine sahip fakat HOMFLY çokterimlisiyle ayrılabilen asal düğüm çiftleriüretmenin yeni bir yolunu verecektir.
Özet (Çeviri)
It is still an open question if there exists a non-trivial knot whose Jones poly-nomial is trivial. One way of attacking this problem is to develop a mutationon knots which keeps the Jones polynomial unchanged yet alters the knot it-self. Using such a mutation; Eliahou, Kauffmann and Thistlethwaite answered,affirmatively, the analogous question for links with two or more components.In a paper of Kanenobu, two types of families of knots are presented: a 2-parameter family and an n-parameter family for n greater than or equal to 3. Watson introduced braidactions for a generalized mutation and used it on the (general) 2-tangle versionof the former family. We will use it on the n-tangle version of the latter. Thiswill give rise to a new method of generating pairs of prime knots which share thesame Jones polynomial but are distinguishable by their HOMFLY polynomials.