Deniz çayırları (Posidonia oceanica) alanlarında kullanılan barbunya (Mullus spp.) uzatma ağlarında ıskartayı azaltmaya yönelik bir çalışma
A study to reduce discard for red mullet (Mullus spp.) trammel nets used on seagrass meadows (Posidonia oceanica)
- Tez No: 266097
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ METİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ege Denizi'nin İzmir Körfezi kıyılarının her türlü kıyı sürütme ve trol avcılığına kapalı olması, özellikle barbunya (Mullus spp.) balıklarının avcılığında dip uzatma ağlarının yoğun olarak kullanılmasına neden olmaktadır. Körfezde deniz çayırlarının (Posidonia oceanica) sınırlarındaki bölgelerde Mart 2009?Şubat 2010 tarihleri arasında fanyalı uzatma ağları ile denemeler gerçekleştirilmiştir. Kurşun yakasına sardon ağı donatılmış 18 ve 20 mm göz genişliğindeki fanyalı uzatma ağları deneme ağları olarak adlandırılmıştır (18s-20s). Ticari balıkçının kullandığı sardonsuz kontrol grubu ağları (18k-20k) ile sardonlu deneme grubu ağları arasındaki ıskarta yakalama yüzde farkı ortalama, 18k-18s için %54,7; 20k-20s için %62,8 olarak tespit edilmiştir (p0,05). Tasarlanan bu sardonlu ağların hassas habitatlardaki ticari olarak değerlendirilemeyen türlerin avcılığını azaltmasının yanında, bu ıskarta türlerin ağlardan temizliği sırasında oluşan yıpranmayı da ortadan kaldırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Prohibition of both beach and boat seines and trawl fishery in the İzmir Bay coasts of Aegean Sea causes an intensively usage of gillnets and trammel nets especially for catching red mullet (Mullus spp.) species. Trials were realized between March ? December 2009 with trammelnets in the areas where are boundaries of the sea grasses (Posidonia oceanica) in the Bay. Guarding net (selvedge) was attached to lead line to trammel nets which have 18 and 20 mm mesh sides named trial group nets (18s-20s). Differences between control group nets (18k-20k) which are used by commercial fishermen and trial nets are 54.7% for 18k-18s and 62.8% for 20k-20s (p0.05). Design of these nets with selvedge not only reduced the species which are non-commercial, but also avoid damages in nets, caused by discard species.