Investigation of interaction of hydroxypyrene and cyanopyrene with aromatic biomolecules and some pharmaceuticals present in biological systems by photophysical and computational methods
Hidroksipren ve siyanopren'in biyolojik sistemlerde varolan aromatik biyomoleküllerle ve bazı ilaç molekülleriyle etkileşiminin fotofiziksel ve hesapsal yöntemlerle incelenmesi
  1. Tez No: 266096
  2. Yazar: ARZU YAVAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEL ACAR SELÇUKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde, donör-akseptör moleküller arası yük transfer kompleksleri fotofiziksel ve hesapsal yöntemler kullanılarak incelenmiştir. 1-Hidroksipren ve 1-Siyanopren akseptör olarak seçilirken fenotiazin ve promazin donör olarak seçilmiştir.Deneysel kısımda donör-akseptör komplekslerinin UV-Vis absorpsiyon ve fluoresans spektrumları farklı polariteye sahip çözücülerde alınmıştır. Spektrofotometrik sonuçlara göre, akseptör moleküllerinin (hidroksipren ve siyanopren) monomer fluoresans şiddetlerinde donör (fenotiazin ve promazin) ilavesiyle sönüm olduğu gözlenmiştir. Ayrıca orta polaritede ve polar olmayan çözücülerde kompleks oluşumu incelenmiş ve exciplex oluşumuna ilişkin hız sabitleri ve 10^10 M-1 s-1 difüzyon kontrollü hız sabiti mertebesinde hesaplanmıştırHesapsal kısımda DFT-PBE1PBE fonksiyonları ile temel hal geometrileri elde edilmiştir. Bu geometrilerin temel hal geometrileri, aynı teori seviyesinde harmonik titreşim frekans analizi hesaplarıyla karakterize edilmiştir. Ayrıca dikey uyarma enerjilerinin saptanması için temel hal geometrileri kullanılarak TD-DFT hesapları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, donor-acceptor intermolecular charge transfer complexes have been investigated by using photophysical and computational methods. 1-Hydroxypyrene and 1-Cyanopyrene have been selected as acceptors while phenothiazine and promazine have been selected as donors.In experimental part, UV-Vis absorption and fluorescence spectra of donor-acceptor complexes have been recorded in several solvents with different polarity. According to spectrophotometric results, it is observed that the monomer fluorescence intensity which belongs to the acceptors (hydroxypyrene and cyanopyrene) is quenched by addition of the donors (phenothiazine and promazine). This quenching is explained by the exciplex formation between donor-acceptor molecules. Moreover, the complex formation in medium polar and non-polar solvents has been investigated and the rate constant for exciplex formation have been determined as the diffusion controlled rate constants in the order of and 10^10 M-1 s-1.In computational part, the ground state geometries obtained from DFT-PBE1PBE functional. Harmonic vibrational frequencies are characterized at these ground state geometries with the same method. The thermodynamic properties of the complexes have been calculated. TD-DFT calculations are also performed at the ground state geometries for determining vertical excitation energies.