Astarlık ve yüzlük ayakkabı derilerinin ağır metal toksisitesinin enzim aktiviteleri ile belirlenmesi
Determination of heavy metal toxicity of shoe upper and lining leathers with enzyme activities
- Tez No: 266101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN YAŞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasında, enzim aktivitesi inhibisyon testlerinden bir biyotest olan MetPLATE testi kullanılarak, ayakkabı yapımında ayakkabı yüzlük ve astarlık derileri olarak kullanılan mamul derilerin ağır metal toksisiteleri incelenmiştir. Bu amaç için, 10 adet yüzlük ve 10 adet astarlık deri olmak üzere toplam 20 adet farklı mamul derinin, hem deri örneği ile direk temas sonucu hem de belirli koşullarda çözünebilir formlarının insan ve çevre ekolojisi üzerine oluşturabileceği toksisitesi araştırılmıştır. Deri örneklerinde bulunan ağır metallerin çözünebilir formlarının toksisitelerini belirleyebilmek için, deri örnekleri yapay alkali ter çözeltisi ve toksisiteye özgü lişat işlem sıvısı (TCLP) ile iki farklı şekilde hazırlanarak analiz edilmiştir. Katı deri örneklerindeki toplam ağır metal konsantrasyonları ile deri süzüntü örneklerindeki çözünebilir ağır metal konsantrasyonları ise ICP-OES cihazı ile belirlenmiştir. MetPLATE testi ile bulunan tüm sonuçlar % inhibisyon olarak, ICP-OES analizleri elde edilen sonuçlar ise OEKO-TEX® Standard 100'e göre değerlendirilmiştir. MetPLATE ve ICP-OES sonuçlarına göre tüm deri örnekleri özellikle krom ağır metalinin oluşturabileceği toksisite bakımından kritik limitlerin üzerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the heavy metal toxicities of shoe upper and lining leathers have been analysed using enzyme activity inhibition bioassay, named the MetPLATE. For this purpose, the toxicities of totally 20 pieces different finished leathers, which are sum of 10 pieces shoe upper and 10 pieces of shoe lining leathers, have been investigated to search the result of direct contact with leather samples as well as the effect of soluble forms in certain circumstances on human ecology and the environment. The leather leachate samples were analysed in two diffrent ways by preparing in artificial alkali sweat solution and toxicity characteristic leachate prosedure (TCLP) to determine the toxicities of soluble forms of heavy metals which are found in leather samples. Total heavy metal concentrations of solid leather samples and soluble forms of heavy metals in the leachate samples have been determined by means of inductively coupled plasma optical emission spectrometry (ICP-OES). All the test results obtained from MetPLATE and ICP-OES analysis were assessed as inhibition% and according to the OEKO-TEX® Standard 100, respectively. According to the MetPLATE and ICP-OES results, all finished leather samples have been found above critical limits especially in terms of chromium toxicity.