Alaşım elementlerinin gri dökme demir mikro yapısı ve mekanik özelliklerine etkisi
Effect of alloy elements on the microstructure and mechanical properties of gray cast iron
  1. Tez No: 7369
  2. Yazar: HOSSAİN ASLANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ö. ERTUĞRUL ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ALAŞIM ELEMENTLERİNİN GRİ DÜKMB DEMİRİN MİKRO YAPISI VS MSKAKİK ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Hossain ASLANİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1989 OZ Bu tez çalişmasxnda, lamel grafitli gri dökme demirde % Mn oranxndaki değişimin ve aşılayıcı olarak kullanılan FeSi malzemenin mikro yapı ve mekanik özelliklere etkisi incelenmiştir. Mn'in olumsuz etkisini önlemek ayrıca mikro yapı, grafit şekli ve dağılımını iyileştirmek amacıyla aşı lama işlemi yapılmıştır. Ergitme işlemi asit astarlı indük- siyon ocağında yapılmıştır. Deneyde kullanılan pik' in FeMn ve FeSi alaşımlarının kimyasal bileşimi tesbit edilmiştir. FeMn alaşımı ve FeSi aşılayıcı malzemenin AFS tane incelik numaraları 20+30 mesh ve 20 mesh olarak elek analizi sonu cunda tesbit edilmiştir. Deneysel çalışmada, sıvı metale 1400 'C'de değişik miktarda FeMn alaşımı ve FeSi aşılayıcı malzemesi potada ilave edilmiştir. Dökümler 1350 *C'de 20- 30 mm çaplı çekme çubuk ve kademeli bloklara yaş kum kalıp larda yapılmıştır. Dökülen numuneler % 0.810 - 1.960 Mn ve % 1.23 - 1.87 Si içerirler. Dökülen numunelerin çekme daya nımı, Brinell sertlik değeri, grafit yapısı ve mikro yapısı tesbit edilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda gri dökme demirde % Mn oranının Fe3C oluşturmayacak kadar İlavesiyle mikro yapının İslah olduğu, mekanik özelliklerin olumlu yönde geliştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
EFFECT OF ALLOY ELEMENTS ON THE MICROSTRUCTURE AND MECHANICAL PROPERTIES OF GRAY CAST IRON (M.Sc. Thesis) Hossain ASLAN t GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1989 ABSTRACT In this thesis, it had been examined the effect of Mn % variation amounts and ferrosilicon inoculation on the microstructure and mechanical properties of flake graphite cast iron. In order to prevent the opposit ef fect of Fin and to obtain a uniform distribution and shape of graphite flakes and improvement of microstructure, inoculation had been performed. Melting had been done using an acidic lining induction furnace. The chemical composition of the pig iron, FeMn and FeSi alloys used in the experiments had been determined as 20+30 mesh and 20 mesh by screen analysis. In the experimental work, FeMn alloy and FeSi inoculant had been added to molten metal at 1400 *C in the ladle. The metal had been poured into tensil bars of 20-30 mm diameters and stap blocks at 1350 *C by green sand molds. The cast specimens contain Qs810 - 1.960 % Mn and 1,23 - 1.87 % Sie Then the tensile strength, Brinell hardness, micros truture and graphite structure of the specimens had been determined, AS a re sult, the addition of Mn to gray iron improve the micros- ructure and gives better mechanical properties until Pe3C formation starts in the structure. II