Bazı bitki uçucu yağlarının in vitro gerçek sindirilebilirlik, bakteri ve protozoa sayısına etkileri bakımından hiyerarşik kümeleme yöntemleriyle sınıflandırılması
The classification of plant extracts using hierarchical cluster methods for bakteria and protozoa number in rumen
- Tez No: 266158
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, buğday samanı ile yapılmış olan inkübasyonlardan elde edilen 14 farklı uçucu yağın, pH, bakteri, protozoa sayılarına etkileri bakımından farklı uzaklık ölçütleri (Öklit, City-block, Minkowski) kullanılarak, hiyerarşik kümeleme yöntemleri (Guruplar İçi Ortalama Bağlantı, Merkezi Bağlantı, Tam Bağlantı, Tek Bağlantı, Ward Bağlantı) kümelenmesi araştırılmıştır. Verilerin transformasyonunda, Z-puanlarına dönüştürme işlemi kullanılmıştır. Kümeleme yöntemlerinden en iyi sonucu verenin hangisi olduğunu saptamak için tek yönlü varyans analizi ile Duncan çoklu karşılaştırma tekniklerinden elde edilen gruplar referans grup olarak kullanılmıştır. Herbir yöntem ve uzaklık metodundan elde edilen kümlerdeki elemanlardan Duncan karşılaştırması ile elde edilen gruplandırılacak uyanlar sayılarak uyum puanı olarak kullanılmıştır. TamBKY' de Öklid, City-block ve Minkowski uzaklık ölçütlerinin uyum sayısı ve GİBKY'de city-block diğer kümeleme yöntemleri sonucunda oluşan gruplardan daha fazla elde edilmiştir. Protozoa grubunda kümeleme yöntemlerinden, TamBKY' de Öklit, City-block ve minkowski uzaklık ölçütlerinin, WBKY' de Öklit, city-block ve minkowski uzaklık ölçütlerinin ve GİBKY' de Öklit ve Minkowski uzaklık ölçütlerinin uyum sayısı diğer kümeleme yöntemleri sonucunda oluşan gruplardan daha fazla elde edilmiştir. Bakteri grubunda kümeleme yöntemlerinden, TekBKY' de Öklit, City-block ve Minkowski uzaklık ölçütlerinin, WBKY' de city-block uzaklık ölçütlerinin ve MBKY' de Öklit, City-block ve Minkowski uzaklık ölçütlerinin uyum sayısı diğer kümeleme yöntemleri sonucunda oluşan gruplardan daha fazla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, utilizing various distance methods (euclid, city-block, minkowski) with regard to the effects of 14 different types of volatile oil achieved from incubations made with wheat fodder on pH, bacteria, protozoa numbers, hierarchical cluster methods (Within Group Linkage Method, Centroid Linkage Method, Complete Linkage Method, Single Linkage Method, Ward Linkage Method) have been analysed. Z-score transformation has been used to transform the data. In order to ascertain the one, among cluster methods, which gives the best result, groups obtained from simplex analysis of variance and Duncan multiple comparison techniques are used as reference groups. Within elements that are attained from each procedure and distance method group, the compatible ones which are acquired from Duncan Comparison are counted and used as the balance point. Within Complete Linkage Method, the balance number of distance methods such as euclid, city block and minkowski and within Group Linkage Method, city-block have been gained more than the groups of other cluster methods. In Protozoa group; within Complate Linkage method, the balance number of euclid, city-block and minkowski distance measures, within Ward Linkage Method, the balance number of euclid, city-block and minkowski distance measures and within Group Linkage Method, the balance number of euclid and minkowski distance measures have been gained more than the groups of other cluster methods. In Bacteria group cluster methods; within Single Linkage Method, the balance number of euclid, city-block and minkowski distance measures, within Ward Linkage Method, city-block distance measures and within Centroid Linkage Method, the balance number of euclid, city-block and minkowski distance measures have been gained more than the groups of other cluster methods.