Endüstriyel atıksuların arıtılmasında arıtma verimi-maliyet analizi
Treatment performance-cost analysis for industrial wastewater treatment
- Tez No: 266157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Ülkemizde bazı Organize Sanayi Bölgesi atıksu tasfiye tesislerinin daha planlama aşamasındayken inşa ve işletme maliyetlerinin yaklaşık olarak belirlenmesi gerekmektedir. Bununla birlikte verim-enerji ilişkisi de göz ardı edilmemeli, minimum maliyetle maksimum verim sağlanmaya çalışılmalıdır. Bu maksatla, Adana Organize Sanayi Bölgesi ortak tasfiye tesisi pilot tesis seçilerek Türkiye genelindeki OSB Atıksu Tasfiye Tesisi ünitelerinin tasfiye verimleri ve işletme maliyetleri ile karşılaştırılmıştır. Son olarak, elde edilen veriler ışığında arıtım maliyetini düşürme ve tasfiye verimini artırmaya yönelik stratejilerin belirlenmesi de hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this country, there is a dire necessity to determine the operating cost at the very beginning of the planning and feasibility phase. Moreover, it is also of paramount importance to understand the performance-cost relationship beforehand to obtain optimum treatment performance for the common treatment plant. For thid purpose, while considering the common treatment plant in the Adana Organize Industrial Zone, similar plants in Turkey were compared based on treatment performance and treatment cost. Finally, strategies were determined for lowering the treatment cost as well as optimizing the treatment performance.