Sulanmayan koşullarda ayçiçeği (Helianthus annuus L.) çeşitlerinin tarımsal ve teknolojik özelliklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research about defining technologic and agricultural properties of sun seed species under non irrigable conditions
- Tez No: 266170
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZER SİNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, Alaşehir (Manisa), sulanmayan koşullarına uygun ayçiçeği çeşitlerinin belirlenmesi amacıyla, 2008 yılında Manisa ili, Alaşehir İlçesi, Kemaliye Kasabasında Özel şahsa ait tarımsal alanda, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Çalışmada farklı 15 adet ayçiçeği çeşidinin bitki boyu, boğum sayısı, tabla çapı, tabladaki tohum sayısı, 1000 tohum ağırlığı, tohum verimi, ham yağ oranı, ham yağ verimi gibi özellikleri incelenmiştir.Çalışma sonucunda denemeye alınan ayçiçeği çeşitlerinin incelenen özellikleri arasında farklılıklar saptanmıştır. Elde edilen ortalama sonuçlara göre, en yüksek ham yağ verimi Armada (33,16 kg/da) elde edilmiş bunu, Meriç-2002 (32,28 kg/da) çeşidi elde edilmiştir. En düşük ham yağ verimi ise Dk-F 2525 (10,70 kg/da) çeşidi olarak bulunmuştur. En yüksek tohum verimi Meriç-2002 (92,95 kg/da) çeşidinden elde edilmiş olup, bunu C-70165 (90,82 kg/da) çeşidi izlemiştir. En düşük tohum verimi değeri ise Dk-F 2525 ( 34,16 kg/da ) çeşidinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is conducted for the determination of the most suitable sunflower species in Manisa, Kemaliye region in 2008. Randomized complete blocks were designed with three replications. Fifteen sunflower cultivars were selected, and plant height, node number, head diameter, seed number per head, 1000 seeds weight total seed yield, total seed weight, crude oil % crude oil yields were observed and measured.As a result there were significant differences in crude oil yields between sunflower species that had been studied. The highest yield of crude oil was extracted from Armada (33,16 kg/da), and then followed by Meriç 2002(32,28 kg/da) varieties. The lowest crude oil quantity was extracted from Dk-F 2525 (10,70 kg/da).The highest seed yield was measured from Meriç-2002 (92,95 kg/da), followed by C-70165 (90,82 kg/da ).The lowest yield of seeds were obtained from Dk-F 2525 (34,16 kg/da ).