Tarım tarktörlerinde kullanılan klima sistemlerinin traktör verimi ve özgül yakıt tüketimine etkileri
Efficiency of air-condititioning system used in agricultural tractors on tractor performance and specific fuel comsumption
- Tez No: 266189
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAETTİN SABANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, klima sisteminin traktör özgül yakıt tüketimi ve traktör verimi üzerindeki etkileri deneysel yöntemlerle elde edilen veriler yardımıyla incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Traktör, kuyruk mili çıkışından elektriksel dinamometre ile belirli aralıklarla yüklendi. Klimasız kullanımda ve klimalı kullanımda yakıt tüketimleri ölçüldü ve bu değerlere göre yorumlar yapıldı. Tork değerleri de belirlenerek yakıt gücü ve kuyruk mili gücü hesaplanıp oranlanarak verim elde edilmiş bu değerlere göre yorumlar yapıldı.Tüm bu veriler sonucunda klima kullanımının özgül yakıt tüketim miktarı üzerine pozitif, kuyruk mili verimi üzerine negatif etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of air-condition system on tractor performance and specific fuel consumption were examined and evaluated by experimental data. Loading performed from Tractor power take-off in periodically by electrical dynamometer. Fuel consumption were measured in air-condition off and air-condition on usage and comments were discussed according to these values. Torque values were measured and fuel power and power take-off power were calculated, these values were compared, comments were discussed according to these values.As a result of all data, the positive effect of air-condition usage on specific fuel consumption, the negative effect of air-condition usage on performance were determined.