Çeşitli organik asit çözeltileri ve sub-kritik su kullanılarak bazı Türk kömürlerinin demineralizasyon ve desülfürizasyonu
Demineralization and desulphurization of some Turkish coals by using sub-critical water and sub-critical acid solutions
- Tez No: 266193
- Danışmanlar: PROF. DR. E. SULTAN GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, yüksek oranlarda kül ve kükürt içeren Türk kömürleri Tunçbilek, Soma, Çan ve Çayırhan linyitlerinin subkritik su ve asit çözeltileri ile ekstraksiyonu gerçekleştirilmiştir. Böylece, bu kömürlerin temiz kömür teknolojileri kapsamında daha temiz enerji kaynağı haline getirilmelerinin sağlanması amaçlanmıştır.Sıcaklık, basınç ve farklı konsantrasyonlarda organik asit çözeltileri gibi parametrelerin kömürden mineral madde ve kükürt uzaklaştırmadaki etkileri araştırılmıştır. Sonuçlar göz önüne alındığında; sıcaklığın kül ve kükürt uzaklaştırmada oldukça etkin olduğu, basıncın ise kül ve kükürt uzaklaştırma da önemli bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Kullanılan asit çözeltileri arasında, en fazla kül uzaklaştırma BF3 ile sağlanırken, en fazla kükürt uzaklaştırmanın BF3 ve Formik asit ile yapılan çalışmalarda elde edildiği gözlenmiştir.Çalışma koşulları ve kömürün tipine bağlı olarak, kükürtteki azalımların %5?36 arasında ve küldeki azalımların ise %5-70 arasında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, extraction of Turkish coals, Tunçbilek, Soma, Çan Çayırhan, which have high ash and sulphur content with subcritical water and acids solutions were studied. Therefore, it was aimed to make these coals more clean energy sources by using clean coal technologies.The effects of parameters such as temperature, pressure and various concentrations of organic acids on the removal ash and sulfur from coal was investigated. When the results were examined, it was observed that the temperature has a strong effect on the removal of ash and sulfur, andthe pressure has a small effect.The best removal of sulfur was observed in the experiment, in which BF3 and Formic acid were used, whereas the best removal of ash was observed by using BF3.Depending on the leacing conditions and coal used, reductions ranged from 5 to 36% in sulfur and 5 to 70% in ash.