Terminal alkinlerin süper ve subkritik su ortamında tepkimelerinin incelenmesi
Investigation of the reactions of terminal alkynes in sub- and supercritical water
  1. Tez No: 266194
  2. Yazar: SERKAN KOLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. SULTAN GİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada bazı uç alkinlerin subkritik su ortamındaki davranışları incelenmiştir. Deneyler için subkritik su ortamının seçilmesinin başlıca nedenleri; suyun subkritik koşullarda iyi bir çözücü olarak davranabilmesi ve geleneksel olarak asit/baz katalizörlüğünde gerçekleştirilebilen organik sentez tepkimelerinin, suyun bu koşullardaki yüksek ayrışma sabitinden faydalanılarak gerçekleştirilebilir olmasıdır. Yapılan deneyler sonucunda subkritik su koşullarında alkin dönüşümlerinin oldukça yüksek olduğu ve hidrasyon/dimerleşme tepkimelerinin kullanılan alkine bağlı olarak yarışmalı olarak ilerlediği veya hidrasyon tepkimesinin baskın olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research work, reactions of some terminal alkynes with subcritical water were investigated. The main reason to choose subcritical water as the reaction medium for the experiments is that water is a good solvent for organics under subcritical conditions and the reactions which are carried out in traditional procedures by using acid/base catalaysis can be carried out easily in subcritical conditions just because of high dissociaton constant of subcritical water. The experimental results showed that alkyne conversions are fairly high and hydration/dimerization reactions compete with each other or hydration reactions are dominant over dimerization reactions under subcritical conditions depending on the nature of compounds.