Akarca köyü (Hatay) kireçtaşlarının hammadde özelliklerinin belirlenmesi ve kalsinasyon davranışının incelenmesi
Determination of raw material properties and investigation of calcination behaviour of Akarca village (Hatay) limestones
- Tez No: 266195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZEN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mühendislik Bilimleri, Mining Engineering and Mining, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında, Akarca Köyü (Hatay)'den kireçtaşı örnekleri alınmış ve deneyler yapılmıştır. Sahada iki çeşit kireçtaşı varlığı (açık ve koyu renkli) tespit edilmiştir. Deneylerde, kireçtaşlarının kimyasal, petrografik, mineralojik, fizikomekanik ve kalsinasyon özellikleri belirlenmiştir.Analiz sonuçlarına göre açık renkli kireçtaşlarının CaCO3 miktarının %98'den büyük olması, safsızlık miktarının (SiO2, Fe2O3, Al2O3) oldukça düşük olması, petrografik incelemelere göre ince kristalli olması, birim hacım ağırlığının 2,55 g/cm3'ten büyük olması, tek eksenli basma dayanımı sonuçlarının (>400 kg/cm2) ve Los Angeles aşınma deneyi aşınma kaybı değerlerinin
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the limestone samples were taken from Akarca Village (Hatay). Two type limestones (light and dark colour) were defined in the study area. At the tests, the chemical, petrographical, mineralogical, physico-mechanical and thermal properties of the limestones were determined.At the end of the tests, the light colour limestones with CaCO3 ratio higher than %98 CaCO3, low content of impurities (SiO2, Fe2O3, Al2O3) according to chemical analysis, fine crystal structure according to petrographical analysis, higher than 2,55 g/cm3, 400 kg/cm2, unit volume weight, compressive strength, respectively and lower than %30 loss of wear result for Los Angeles Abrassive Test could be used for building material, lime, glass and refractory material production. Also, dark colour type limestones could be used for building material.