Thymbra antik kenti ve buluntuları
Thymbra and its finds
  1. Tez No: 99905
  2. Yazar: HANİFE ŞAHİN ÖZTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZGÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Thymbra antik kenti Çanakkale ili sınırlan içerisindeki Troas bölgesinde yer almaktadır. Thhymbra Araplar Boğazının kuzeydoğusundaki Küçük Fığlı Tepe üzerinde kurulmuştur. Kent İlion köyü olarak anılmaktadır. Strabo, Thymbra ovasının yanındaki İlion köyü ile ovanın içinden geçen Thymbria ırmağından ve onun Skamander ırmağı ile birleştiği nokta yer alan bir Apollon Thymbraios kutsal i ajanından söz etmektedir. Fakat Strabo Thymbra'da bir yerleşim olup olmadığından söz etmez. Sadece Stephanus Byzantius Thymbra'da bir şehir olduğundan bahseder. Homeros Thymbra'dan ; Troilalılann müttefiklerinin bir kanadının dayandığı yer olarak söz etmektedir. Calvert, Schliemann, Dörpfeld, Leaf, Akarca ve nümizmatlann tartışmasız iddialarına göre, Troia ovasında klasik döneme ait bir Thymbra şehri vardı. Hellenik bronz sikkelerinin bir yüzünde Zeus Ammon başı yazı tarafında da bir yıldıza ait ışınların arasında bulunan 07.lejandı yer almaktadır. Thtymbra nekropolü ilk kez Calvert tarafından kazılmıştır. Newton Calvert'in kazı yaptığı I 4ekropolün Hanaytepe'den Harmantepe'ye kadar yayıldığından söz eder. Katalogdaki buluntular, Siyah figür hayvan figürlü vazolar, Attik ve lokal üretim, mitolojik sahneli kırmızı figür parçalar, siyah firnisli kyliksdir. Figürlü eserler çoğunluktadır ve genel görünümleri ile buluntular MÖ 6. yüzyıl ile 5. yüzyıl arasındadır. 68
Özet (Çeviri)
The ancient city of Thymbra is in Troas, in Çanakkale. Thymbra was founded on Küçük F(iğh tepe that is an northeast of Araplar Boğazı. Thymbra was called the Villiga of the Ilions. Strabo speaks of plain of Thymbra near the Villige of the Ilians with a river Thymbrios flowing through it and discharching into the j Şcamender by the Santuary of Thymbraean Apollo; the distance from the Uion of his day is said to be fifty stades. But Strabo does not speak of a settlement of Thymbra. Only Stephanus Byzantius speaks of a city of Thymbra. Homer refers to it in the Doloneia as marking the Direktion in which öne end of the Trojans bivouaks pointed as opposed to..tT/?.Q/r...&A.Qç..., Iliad. The General belief, maintained without discussion by Calvert, Scliemann, Dörpfeld, Leaf, Sıkarca and Numismatists. There was a classical city of Thymbra in the Plain of Troy. Hellenic bronze coins of this series have a head of Zeus Ammon on the observe with legend... 0.Yi between rays of a star on the reverse. Calvert excavated the necropolis of Thymbra first time. Newton spoke of Calvert's graves as extending from Hanaytepe to Harmantepe. The finds in the catalogue include numerous Black Figured animal style Vases, both attic and local style ; Red Figured of which some pieces had Mythological scenes, black glazed kylix. The quantity of figured ware is very great and in general the finds seem to be of the sixty and fifty centuries. 69