Antalya bölgesinde bazı sıcak iklim çim türlerinde renk kaybıbının önlenmesine sonbahar azot gübrelemesinin etkisi
The effect of fall nitrogen fertilization on the prevention of colour loss in some warm-season turfgrass species in the Mediterranean region
  1. Tez No: 266209
  2. Yazar: ERCAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada Akdeniz sahil koşullarına uyum sağlayan bazı sıcak iklim çim türlerinde dinlenme dönemindeki sarı rengi azaltmak veya bu süreyi kısaltmak, çim kalitesi ve ilkbaharda yeşillenmeleri üzerine etkilerini araştırmak amacıyla farklı dönemlerde verilen azot gübrelerinin etkinliğini araştırılmıştır. Sıcak iklim çim türlerinden Cynodon dactylon türünün 8, Buchloë dactyloides türünün 5, Zoysia japonica türünün 2, Paspalum notatum türünün 2, Paspalum vaginatum türünün 1 ve Eremochloa ophiurioides türünün 1 çeşidi olmak üzere toplam 6 tür ve 19 çeşit de Eylül ve Eylül+Ekim aylarında azot gübresi uygulanmış ve bu uygulamaların renk, kalite, yeşil çimle kaplı alan oranı ve sürgün sayısına etkileri belirlenmiştir.Sonuç olarak Akdeniz sahil şeridinde denemede kullanılan sıcak iklim çim türlerine, sonbaharda uygulanacak azot gübresinin sonbaharda dormansiye giriş sürerini uzattığı ve kışın görülebilecek soğuk zarından dolayı ilkbaharda dormansiden çıkışında herhangi bir olumsuzluğun olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The efficiency of some nitrogen fertilizers, applied in different terms, on the quality of turfgras species and their foliage in spring was investigated for reducing fall color retention or shortening of this term in some warm-season turfgrass species adapted to coastal Mediterranean region.Nitrogen was applied in either September or September + October to the 19 turfgrass cultivars belonging 6 warm-season turfgrass species ( 8 of them are Cynodon dactylon, 5 of them are Buchloë dactyloides, 2 of them are Zoysia japonica, 2 of them are Paspalum notatum, 1 of them is Paspalum vaginatum and 1 of them is Eremochloa ophiurioides). The effects of these applications were determined on turfgrass color, turfgrass quality, the percentage of spring green-up and shoot density.Results were showed that, nitrogen application in fall; significantly delayed onset of dormancy on fall and showed no negative effect on spring green-up after possible cool season for the cultivars used in this research in the Mediterranean coastal region conditions.