Doğu Akdeniz bölgesi marul ekim alanlarında zararlı olan Aphididae (Hemiptera) türleri ve bunların mücadelesine yönelik araştırmalar
Aphid (Hemiptera) species on lettuce field in east mediterranean region of Turkey and research towors on their control methods
  1. Tez No: 266208
  2. Yazar: OKAY SANGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Doğu Akdeniz Bölgesi Marul ekim alanlarında yürütülen bu çalışma, son yıllarda yaprakbiti problemine karşı kullanılan aşırı ilaçlamanın nedenlerini ve bunlara çözüm üretebilmek için gerekli temel bilgileri ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Bu çalışma sonucunda Aphis gossypii Glover, Aulacorthum solani (Kaltenbach), Hyperomyzus lactucae (L.), Myzus persicae (Sulzer), Nasonovia ribisnigri (Mosley), Rhopalosiphum nymphaeae (L.) ve Pemphigus bursarius (L.) (Hemiptera: Aphididae) olmak üzere yedi farklı yaprakbiti türü saptanmıştır. Bu yaprakbiti türlerinden Nasonovia ribisnigri en sık rastlanılan yaprakbiti olarak ortaya konarken, marul bahçelerinde bulunan yaprakbiti bulaşıklık oranı ise tüm bölge için % 32,6 olarak hesaplanmıştır. Marulda görülen bu yaprakbitleri üzerindeki doğal düşmanlara bakıldığında Sryphidae familyasından Metasyrphus corollae (Fabr.) ve Sphaerophoria scripta (L.)'nin önemli avcılardan olduğu, fakat en önemli doğal düşmanın ise bir entomopathogen olan Fusarium sp. olduğu ortaya konmuştur. Diğer taraftan, marul yaprakbitlerine karşı denenen Thiomethoxam, Spirotetramat, Pymetrozine etken maddeli ilaçlardan ilk ikisi marul göbek bağlamadan önce yapılacak bir ilaçlama ile zararlının populasyon seviyesini ekonomik zarar eşiğinin altına çekebildiği görülmüştür
Özet (Çeviri)
This study was carried out to reveal the reasons of extreme insecticide usage for aphid management at lettuce production areas in East Mediterranean Region and to develop solution for this problem. As a result of this study, seven different aphid species were determined namely, Aphis gossypii Glover, Aulacorthum solani (Kaltenbach), Hyperomyzus lactucae (L.), Myzus persicae (Sulzer), Nasonovia ribisnigri (Mosley), Rhopalosiphum nymphaeae (L.) and Pemphigus bursarius (L.) (Hemiptera: Aphididae). While Nasonovia ribisnigri was the most abundant among these species, infestation rate of all aphid species for all lettuce production areas was calculated as 32.6%. Metasyrphus corollae (Fabr.) (Diptera:Sryphidae) and Sphaerophoria scripta (L.) were determined as important biological control agents on lettuce aphids, but the most important and hopefull agent was Fusarium sp., entomopathogen fungi. Amoung active ingredients named Thiomethoxam, Spirotetramat, Pymetrozine used against lettuce aphids, the first two ones have to be applied before closing heart of the lettuce plant. Thus, pest population can be limited under the economical incury level.