Kavun'da (Cucumis melo L., var cantalupensis Naud) aroma sentezinden sorumlu Cm-AAT genlerinin (1, 3 ve 4) transformasyon etkinliklerinin araştırılması
Research of trasformation efficients of Cm-AAT genes (1, 3 ve 4) responsible for aroma synthesis in melon (Cucumis melo L., var cantalupensis Naud)
  1. Tez No: 266217
  2. Yazar: TOLGA İZGÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM YALÇIN MENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yapılan bu çalışma ile kavunda aroma sentezinden sorumlu (Cucumis melo L., var cantalupensis Naud) olan Cm-AAT genlerinin antisensleri Agrobacterium tumefaciens aracılığıyla Vedrantais kavun çeşidine aktarılmıştır. Escherichia coli (DH5?)' den Agrobacterium tumefaciens' e aktarılmış ticari rekombinant RNAi - pFGC5941 plazmidi kullanılmıştır.Çalışma sonucunda transformasyonda kullanılan 1200 tohumdan AAT1 geni için 60 aday transgenik bitki, AAT3 geni için 39 aday transgenik bitki, AAT 4 geni için ise 28 adet aday transgenik bitki PCR analizleriyle doğrulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda transformasyon etkinlik oranları AAT1 antisens geni için %2,5, AAT3 antisens geni için %1,7 ve AAT4 antisens geni için %1,25 bulunmuştur. Transformasyonlar sonrasında kavun genotipine ait tohumların kotiledon ve proksimal kısımları kültüre alınmış ve bu eksplantlardan elde edilen rejenerantlar her üç gen içinde proksimal eksplantlarda istatistiksel olarak daha önemli çıkmıştır. Rejenere olan eksplantların sürgüne dönüşme oranları incelendiğinde ise yine her üç gen içinde proksimal eksplantlardan daha fazla sürgün elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, Cm-AAT antisense genes responsible for synthesis of aroma volatiles in melon (Cucumis melo L., var cantalupensis Naud) were transformed by Agrobacterium tumefaciens. Commercial recombinant RNAi - pFGC5941 plasmid transformed from Escherichia coli (DH5?) to Agrobacterium tumefaciens, was used.Based on the results, from the 1200 seeds used in the thesis 60 putative transgenic plants for AAT 1 gene, 39 putative transgenic plants for AAT3, 28 putative transgenic plants for AAT4 were obtained. These results were confirmed by PCR analysis. Transformation efficiency of antisens genes was found %2,5 for AAT1, %1,7 for AAT3 and %1,25 for AAT4 Cotyledone and proximal explants from the seeds were cultured on the selective medium. Proximal explants gave better results in view of regeneration and shoot rates for all genes. These results were confirmed by statistical analysis.