Elbistan-Akören-Söğütlü (Kahramanmaraş) arasının sedimantolojisi ve kömür potansiyeli
Sedimentology and coal potential of between Elbistan-Akören-Söğütlü (Kahramanmaraş) area
- Tez No: 266218
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma ile; Elbistan (Kahramanmaraş) kuzeybatısında, Akören ile Söğütlü arasında kalan alanda, Ahmetçik formasyonu içerisindeki kömürlerin yayılımı, özellikleri ve sedimantolojisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için; seçilen sondajlardaki birimlerin korelasyonu, çalışma alanının üç boyutlu jeolojik modellemesi, kontur haritaları, maseral tanımlamaları ve hüminit yansıma ölçümleri, taban killerine ait XRD difraktomları yapılmıştır. Kömürlere ait verilerin değerlendirilmesi sonucunda kömürlerin baskın maseral grubunu hüminit grubu maserallerin oluşturduğu, düşük kalorili, yüksek kükürt ve nem içerikli olduğu ve termik santrallerde kullanılabilecek özellikte oldukları saptanmıştır. İnceleme alanında toplam kömür zon kalınlığının batı-kuzeybatıdan, doğu-güneydoğuya doğru incelip kaybolduğu saptanmıştır. Tüm veriler değerlendirildiğinde, inceleme alanındaki kömürlerin dağ arası havzalarda gelişmiş, limnik karakterli bir göl ortamında çökeldikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate sedimentology, charecteristics and distrubition of lignite occurrences in Ahmetcik formation, area between Akören and Söğütlü, located northwest of Elbistan (Kahramanmaraş). To reach this aim; The geological units at selected boreholes are correlated, contour diagrams, maceral analysis, huminite reflections, XRD analysis of base clays are and three dimensional model created for the study area. The results from coal analysis; shown that these coals are in huminite group, have low calorie, high sulphur, high moisture content and can be useful to use for thermoelectric plants. Total thickness of the coal zone is thinning from west-northwest to east-southeast and finally pinches out in the study area. As a result of all data show that coal occurrences in the area have been deposited in intra-mountain lake with limnic character.