Buğday ve adi fiğ tohumlarının karışımının ayrılabilirliklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on determination of separability of mixture of wheat and vetch seeds
  1. Tez No: 266222
  2. Yazar: AHMET AKYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada buğday ve adi fiğ karışımını birbirinden ayrılabilme olanaklarının belirlenmesi için ürünlere ait boyut, geometrik ortalama çap, eşdeğer kürenin çapı, küresellik yüzdesi, kritik hız, sürtünme katsayısı ve renk gibi bazı fiziksel ve aerodinamik özellikleri belirlenmiştir. Buğday ve adi fiğ boyutları arasında önemli farklılıklar bulunurken, geometrik ortalama çap ve eşdeğer küre çap değerleri arasındaki farkın çok fazla olmadığı saptanmıştır. Adi fiğin küresellik, tane ağırlığı, izdüşüm alanı, kritik hız değerleri buğdayınkinden büyük bulunmuştur. Bununla birlikte, buğdaya ait statik ve dinamik sürtünme katsayıları ile aerodinamik sürüklenme katsayısı değerlerinin adi fiğinkinden daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Buğdayın L*a*b değerleri daha yüksek bulunmuştur. Karışımın ayrılması için ön eleme, gravite ve triyör ünitelerinden oluşan bir selektör kullanılmıştır. Ayırma işlemi sonrasında karışım içindeki adi fiğin % 95.6'sı, buğdayın % 66.7'si alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, for determining of separability of mixture of wheat and vetch seeds, some physical and aerodynamic properties such as dimension, geometric mean diameter, diameter of a sphere of the same volume, sphericity, projected area, critical speed, friction coefficient and optical properties were obtained. While the dimensions of the seeds are significantly different from eachother, the values of the geometric mean diameter and diameter of a sphere of the same volume arenot so various. Moreover, it was determined that the sphericity, seed weight, projected area, critical speed of the vetch seed was bigger than the wheat seed. However, for the wheat seed, the static and dynamic friction coefficient and the coefficient of aerodynamic drifting values were found higher than vetch seed. L*a*b values of the wheat seed were also found higher compared with vetch seed. Separation efficiency for wheat and vetch was obtained as 66.7% and 95.6%, respectively.