Çelikhane curuflarından liç-karbonatlaştırma prosesi ile kalsiyum karbonat kazanılması
Recovery of precipitated calcium carbonate from steelmaking slags by leach ? carbonation process
- Tez No: 266223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, İskenderun Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş. (İsdemir) çelikhane curuflarının asetik asit (CH3COOH) ile liç işlemi sonrasında kalsiyumun selektif bir çözünme ile çözeltiye alınması ve elde edilen bu çözeltiye CO2 verilerek yüksek saflıkta katı kalsiyum karbonatın (CaCO3) kazanım koşulları araştırılmıştır. Deneysel çalışmalarda, özütleme deneyleri sırasında asit derişiminin, katı-sıvı oranının, sıcaklığın, tane boyutunun ve sürenin kalsiyum ve safsızlıların çözeltiye geçmesine etkileri incelenmiştir. Aynı zamanda Ca2+ iyonlarının çöktürülmüş kalsiyum karbonata dönüşmesi sırasında NaOH miktarı, sıcaklık, gaz (CO2) basıncı ve sürenin etkisi üzerinde durulmuştur. Elde edilen ürünün kimyasal, faz analizi ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizleri yapılmış, tane boyutu incelemeleri ile ticari boyutu irdelenmiştir. Sonuç olarak 50 °C sıcaklıkta, % 6,5 katı-sıvı oranında, 0,1 mm altı tane boyutundaki çelikhane curufu ile 0,7 M asit derişimine sahip çözeltide 2 saat deney süresi sonunda % 61,38 verimle kalsiyum iyonları selektif olarak çözeltiye alınmıştır. Karbonatlaştırma prosesinde NaOH ilavesi ile, 50 °C'de, 2 bar basınçta 10 dakikada % 92,10 verim ile % 99,77 saflıkta CaCO3 elde edilmiştir. CaCO3 `ın genel kazanım verimi % 56,50 olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, recovery conditions of high purity calcium carbonate ( CaCO3) by injection of carbon dioxide ( CO2) into the leach solution in which Ca2+ ions were selectively extracted from the steel making slags of Iskenderun Iron and Steel Works Co. by using acetic acid (CH3COOH) were studied. In the leaching experiments, effects of the acid concentration, solid / liquid ratio, particle size, and the leaching period on the dissolution of the Ca2+ and other impurity ions into the solution were determined. Also, effects of NaOH addition, temparature, gas (CO2) pressure and the period on the precipitation of Ca2+ ions in the solution as CaCO3 particles were investigated. Chemical, scanning electron microscope (SEM), particle size analysis and the commercial limits of the final product were discussed. Ca2+ ions were extracted from the steel making slags (-0,1 mm) at 50 °C, 6,5 % solid / liquid ratio, 0,7 M acid concentration for 2 hours with the recovery of 61.38 %. Precipitated CaCO3 that has 99,77 % purity reached 92,10 % precipitation recovery at 50 °C, 2 bar pressure by adding NaOH for 10 minutes in the carbonation process. The overall production recovery of the precipitated CaCO3 was 56.50 %.