Investigation of the some performance properties of knitted fabrics which are produced by soybean and organic cotton yarn
Soya ve organik pamuk ipliklerinden örülmüş kumaşların bazı performans özelliklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 266243
  2. Yazar: ZEHRA ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TOPALBEKİROĞLU, YRD. DOÇ. DR. CEM GÜNEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yaşam standartlarının yükselmesi ile kumaşların konfor özelliği önem kazanmıştır. Konfor algı açısından öznel olduğu için ölçülebilir testlerle tanımlanmaya ihtiyacı vardır.Konfor tekstil üretiminde önemlidir fakat gerçek konfor değerini hesaplamak zordur. Böyle olmasına rağmen bazı kumaş özellikleri hissel konfor ile ilgili olduğundan bu özellikleri ölçerek konfor değeri ölçülebilir hale getirilir. Kumaşların konfor özellikleri açısından yeni elyaf çeşitleri geliştirilmiştir. Bu çalışmada, soya ve organik pamuk ipliğinden örülmüş kumaşlar incelenmiştir. Bu lif tiplerinin seçilmesinin sebebi, konfor açısından dikkati çeken özelliklere sahip olmalarıdır.Konfor fiziksel, fizyolojik ve psikolojik konfor olmak üzere üç ayrı alanda incelenir. Bu çalışmada fizyolojik konfor incelenmiştir.Bu çalışmada kumaşların hava geçirgenliği, kılcallık, su buharı geçirgenliği ve ısıl konfor özellikleri test edilmiştir. Değişken olarak elyaf çeşidi ve iplik numarası belirlenmiştir. Test sonuçlarına ve yapılan istatistiksel analize göre kumaşların konfor özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiş ve yapılan çalışmaya göre üreticiler için en iyi performans özelliği gösteren elyaf çeşidi ve iplik numarası belirlenerek soya ve organik pamuktan yapılan kumaşlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
With increasing of life standards not only using properties but also comfort properties get important. Since the perception of comfort is something subjective, the need of ability to define comfort with measurable quantities, so as to have clear definitions.Comfort is an important aspect on textile production but it is difficult to determine an exact comfort level; however there are certain fabric properties which are known to be related with sensorial comfort hence those properties may be measured for a comfort evaluation. So, to provide comfort properties new fiber types have been developed. In this study soybean and organic cotton were selected because of their increasing attention at comfort area.Comfort is discussed in three categories: physical, psychological and physiological. In this project, physiological comfort concerned with thermal balance of human body was investigated.In this thesis work air permeability, wicking ability, water vapor permeability and thermal comfort behavior of fabrics were tested. Raw material (fiber type) and yarn count were variable in this study. Each of them was analyzed. According to test results and statistical analysis it was observed that these properties affect the comfort properties of fabric and the best yarn number were found by using these test according to raw material. The soybean and organic cotton fabric were compared according to these tests.