Şardonlu 3 iplik kumaşlarda elyaf dökülme durumunu etkileyenfaktörlerin farklı test metotları kullanılarak incelenmesi
Investigation on the factors of the fibre loss in three threadraised fabric by using different test methods
- Tez No: 574928
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR BALCI, PROF. DR. CEM GÜNEŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Futter kumaş olarak adlandırılan 2 iplik ve 3 iplik kumaşlar kış ve bahar ayları için vazgeçilmez bir ürün grubu olup, bu ürün grubunu vazgeçilmez kılan unsur sahip olduğu giyim konforu, sıcak tutma özelliği, verdiği kalın giysi hissi ve fiyatıdır. Kumaşın performans özelliklerini belirleyen unsur pamuklu olması ve arka yüzünün şardonlanarak tüylendirilmesidir. Fiyatını cazip kılan ise kullanılan elyaf kalitesinin ucuz seçeneklerden oluşturulmasıdır. Ancak fiyat kaygısı ile kullanılan düşük elyaf kalitesi ve şardon prosesinin getirdiği bazı mekanik zorlamalar, bu giysilerin arka yüzeylerindeki şardonlanan liflerin dökülmesine neden olmaktadır. Bu dökülme bazen mağazada giysi denemesi esnasında deneme kabininde, bazen de kullanım veya yıkama esnasında evde olmaktadır. Özellikle sürekli hareket halinde olan ve %20 lik müşteri grubunu oluşturan çocuklarda bu problem, koltuk altında, diz bölgesi ve bazı kısık bölgelerinde daha büyük sorun oluşturmaktadır. Bu durum uluslararası standartlar dâhilinde ölçülebilen bir performans değildir. Bu tür kumaşları ürettiren ve satışını gerçekleştiren önemli perakendecilerden bir tanesi LC Waikiki Mağazacılıktır. İlgili kurum bu performansı test edebilmek için Martindale Pilling testini ve test cihazını referans alarak“in-house”bir standart geliştirmiş ve kullanmaya başlamıştır. Tez kapsamında bu standart üzerine detaylı bir çalışma yürütülmüştür. Dolayısıyla, tez çalışması kapsamında, testin ana prensibini oluşturan sürtünme davranışının lif kaybı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla gerçekleştirilen çalışmada, futter örgü kumaşlarda arka yüzünde şardon prosesi ile yaratılan tüy efektinin dayanımını ve buradaki tüylerin sürtünme etkisiyle dökülme durumlarının değerlendirilmesine yönelik bir yöntem geliştirilmesi için hali hazırda bulunan test yöntemleri üzerinden incelenmiştir. Bu amaçla, Martindale Pilling ve Krokmetre test cihazları kullanılarak sürtünme ve dökülme arasındaki ilişki iki farklı test metodu ile araştırılmıştır. Martindale test cihazı ile gerçekleştirilen denemelerde devir sayısı, refakat kumaş cinsi ve refakat kumaşın nemlilik durumu değişken olarak incelenmiştir. Krokmetre test cihazında gerçekleştirilen denemelerde devir sayısı, refakat kumaş cinsi, refakat kumaşın nemlilik durumu ve test cihazının ön kısmında bulunan ağırlık plakaları değişken olarak kullanılmıştır. Bu iki test metodu araştırılırken, şardon işlemi görmüş üç iplik futter yapıların altından giyilen ve günlük hayatta iç çamaşırı, tshirt ve gömlek amaçlı sıklıkla tercih edilen örgü yapıları refakat kumaşı olarak kullanılmıştır. Refakat bezinin nemlilik durumunun sürtünme katsayısını etkileyebileceği düşünüldüğünden, Frictorq test cihazı ile kumaşların yüzey sürtünme katsayıları ölçülmüştür. Tez kapsamında yapılan değerlendirmeler görüntü işleme ve görsel değerlendirme olarak iki şekilde gerçekleştirilmiştir. Martindale Pilling test cihazı ile yapılan değerlendirmeler hem görüntü işleme hem de görsel olarak değerlendirilmiştir. Krokmetre test cihazı ile yapılan değerlendirmeler ise sadece görsel olarak değerlendirilmiştir. Görüntü işleme ile değerlendirme için Visual Studio Code 1.36.1 ve Python 3.7.4 yazılım araçları olarak kullanılmıştır. Ayrıca, görüntüleri ve spektrumları çizmek için MATLAB benzeri bir arayüz sağlayan Matplotlib 3.0.2'den Pyplot modülü kullanılmıştır. Matematiksel bir kitaplık olan NumPy (Numerical Python) 1.16.1 modulüde çalışmada kulanılmıştır. II Tez kapsamında yapılan görsel değerlendirme ve görüntü işleme analizlerinden alınan verilere Design Expert 7.0.0 Trial İstatistiksel Analiz Programı yardımı ile %95 güven aralığında varyans analizi yapılmıştır. Tez kapsamında elde edilen sonuçlar incelendiğinde, martindale pilling test cihazı ile yapılan çalışmalarda devir sayısının tüy dökülme performansında ve dökülen tüyün karakterizasyonunda etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca refakat bezlerinin nemlilik durumlarının şardon tüyü dökülmesinde etkili bir parametre olduğu belirlenmiştir. Refakat bezinin değişiminin dolayısıyla
Özet (Çeviri)
Two and three thread fabric called Futter fabric are unalienable product group for winter and summer months, the key, which made unalienable, is clothing comfort, thermal properties, giving sense of heavy cloth and price. The main element, which determines fabric performance properties, is that these are made up of cotton fibre and their back face, are napped by raising process. Consisting of the lower fibre quality make desirable their prices. However, the used lower fibre quality and some mechanical forces by raising process results in fibre loss onto back face of the raised futter fabric. This fibre loss could be seen either during changing room in the shop, utilization or during washing. This problem, especially in children who are constantly on the move and constituting 20% of the customer group, is a bigger problem in the armpit, knee region and some raucous areas. This is not a performance that can be measured within international standards. One of the major retailers who produce and sell such fabrics is LC Waikiki Merchandising. In order to test this performance, the institution developed and started to use an "in-house standart standard with reference to the Martindale Pilling test and test device. A detailed study on this standard was conducted within the scope of the thesis. Therefore, within the scope of the thesis, the effect of friction behavior, which is the main principle of the test, on fiber loss was investigated. With this aim, It was examined by using the test methods available to develop a method for evaluating the strength of the feather effect created by the raising process on the back of futter knitted fabrics and the friction effect of the feathers. With this aim, the relation between friction and fibre loss were examined by using two different test methods which are Martindale pilling test device and crock meter test device. The trials by Martindale pilling test device, it was investigated effects of the cycles, types of the adjacent fabric and humidity of the adjacent fabric while trials by the crock meter test device, it was investigated effects of the cycles, humidity of the adjacent fabric and the changes of the weight plates found in front of the crock meter. When investigating these two test methods, knitting structures, which are worn under three yarn futter structures, which are treated with raising and frequently used for underwear, tshirt and shirt in daily life, are used as companion fabric. In addition, the friction co-efficient of the adjacent fabric were measured by Frictorq test device due to the fact that it was thought humidity of the adjacent fabric could change the friction coefficient of the fabric. The evaluations in the scope of thesis were employed by two evaluation methods, which are image processing and visual evaluation. Image processing and visual evaluation evaluated the evaluations by Martindale Pilling test device. The evaluations by crock meter test device were only evaluated by visual evaluation. Visual Studio Code 1.36.1 and Python 3.7.4 software tools were used for evaluation by image processing. In addition, in order to draw images and spectrums, Matplotlib 3.0.2 Pyplot was used. Moreover, in the study, NumPy (Numerical Python) 1.16.1 was used. The data obtained from the visual evaluation and image-processing analysis within the scope of the thesis was analyzed with variance analysis with the help of Design Expert 7.0.0 Trial Statistical Analysis Program at 95% confidence interval. IV On examining gained data in the scope of this thesis, it was seen that the cycles in the Martindale test device were effective on fibre loss performance and their characterization. Besides, it was determined that the humidity conditions of the adjacent fabrics were an effective parameter on the fibre loss. The chancing of the adjacent fabric affected fibre loss performance depending on the surface friction coefficient of the adjacent fabrics.