An investigation of swelling behavior of residual clay in Gaziantep Karataş region
Gaziantep Karataş bölgesindeki residual killerinin şişme davranışlarının incelenmesi
- Tez No: 266247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ ÇANAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnşaat mühendisliğinde, yapılarda tüm doğal malzeme çeşitlerinin yapılarda kullanılması örneğin, endüstriye binalar, demiryollarıi karayolları v.s.önemli ve ekonomik sorunlardır.. Bu noktadan bakıldığında, temel problemlerden biri su muhtevası varyasyonlarında çok hassas olarak bilinen killi malzemelerin kullanımıdır. Bu da gösterir ki, karayolları ve demiryollarında kısa ve uzun süreli düzensizliklerin kaynağı olabilen şişen malzemelerin örneğin kil, gözardı edilemeyen bakım maliyetleri doğurur. Yapılarda bu malzemelerin şişmesi,bu düzensizliklere bağlı fenomenlerden biridir. Zemin şişme deformasyonları temel olarak aşağıdaki parametrelere bağlıdır, zeminin cinsi, kuru yoğunluk, su muhtevası ve içindeki su miktarı.Bu çalışma, Gaziantep Karataş bölgesindeki residual killerinin şişme davranışlarının önceden bahsedilen prametlerin etkileri üzerine yapılmıştır. Bu çalışma için iki numune alınmıştır. Bu bölgeler Karataş ve Gaziantep Üniversitesi Kampüsüdür. Kampüs numunesi Karataş Numunesi ile karşılaştırılmak için alınmıştır. Zeminin serbest şişme ve şişme basıncı standart test prosedürleri kullanılarak labaratuarlada belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
In civil engineering, using all kinds of natural materials in constructions, such as industrial buildings, railways, roads etc. is an important and economical issue. From this point of view, one of the main problems is the uses of clayey materials, which are known as being very sensitive to water content variations. It has been shown that such materials e.g. clay can be the source of short-term and long-term disorders in road or railway structure, thus generating non negligible maintenance costs. The swelling of clays in constructions, mentioned above, is one of the phenomena related to these disorders. Soil swelling deformations are mainly depended on the following parameters. The nature of soils (clay fractions, mineralogy etc), dry density, water content, and amount of water intake.This proposed study focuses on effect of a aforementioned parameters on swelling behavior of Gaziantep residual soils in Karatas region. For this study two samples were taken. These regions are Karatas and Gaziantep University Campus. Campus sample was taken to compare the results with Karatas samples. Free swell and swell pressure of soil will be determined in the laboratory using standard test procedures.