SR1 atlas TRT development and test facility
Atlas TRT dedektörü?nün SR1 ortamında geliştirme ve test analizi
- Tez No: 266275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDA BEDDALL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Geçis ışınımı iz sürücüsü (TRT), ATLAS icindeki dedektörlerden biri olan parçacık iz sürücü dedektörüdür. TRT içerisinde bulunan drift tüpler(straw) sayesinde parçacık iz sürümünü yaptığı gibi, aynı zamanda Geçiş Işınımı kullanarak parçacıkların özelliklerinin tanımlanmasına da yardımcı olur.TRT dedektörü 370000 adet 4 mm çapa sahip ve içerisinde 30 mikronluk anod tel bulunan tüplerden oluşur. Çalışması için yaklaşık olarak 1.5 kV yüksek gerilime ihtiyaç vardır ve geçiş ışınımının oluşabilmesi için Xe/CO2/O2 gaz karışımı kullanılmaktadır.Bu Yüksek Lisans çalışmasında, şu anda CERN'de bulunan SR1 geliştirme ve test laboratuvarında geliştirme çalısmaları devam eden replika TRT dedektörünün kurulum, geliştirme, test çalışmaları ve kozmik data analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Transition Radiation Tracker (TRT) is particle tracking detector of the ATLAS Inner Detector which is designed as a robust and powerful gaseous detector that provides tracking through individual drift-tubes (straws) as well as particle identification via Transition Radiation (TR) detection. The TRT consists of 370000 straw proportional tubes of 4 mm diameter with a 30 micron anode wire, which operates with a Xe/CO2/O2 gas mixture at a high voltage of approximately 1.5 kV. This detector enters a new area that requires it to operate at unprecedented high rates and integrated particle fluxes. Full functionality of the detector over the lifetime (10 years) of the experiment is demanded.This MSc. thesis presents development, testing process and cosmic data analysis of a replica has been built in an above-ground laboratory environment in SR1 at CERN.