Yeni doğum yapmış annelerin sütlerinde yağ asitleri konsantrasyonlarının ve çeşitlerinin belirlenmesi
Determination of fatty acid consentration and profil in milk from mothers after delivering
  1. Tez No: 266286
  2. Yazar: DEMET ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada yeni doğum yapmış annenin kolostrum, geçiş sütü ve olgun süt dönemini içeren 20 günlük süt örneklerindeki yağ asitlerinin ve 23 annenin geçiş süt dönemini içeren süt örneklerindeki yağ asitlerinin kompozisyonları araştırılmıştır. 1-20 gün arasında her gün aynı anneden ve geçiş sütü içeren 5-10 günlük dönemde olmak üzere 23 anneden süt örnekleri alınmıştır. Alınan süt numunelerinden lipit ekstratları hazırlanmıştır. Ekstrakte edilen total yağ örneklerinden elde edilen yağ asitlerinin metil esterleri hazırlanarak gaz kromotografisi ile yağ asitlerinin kompozisyonu tespit edilmiştir. Genellikle palmitik asit, oleik asit, stearik asit, linoleik asit en fazla bulunan yağ asitleridir. Ayrıca EPA ve DHA gibi önemli yağ asitleri tespit edildiği gibi hiç tespit edilemeyen yağ asitleri de vardır. Yapılan çalışmada 20 günlük emzirme döneminde aynı anneden alınan ve geçiş sütü döneminde 23 anneden alınan süt örneklerindeki yağ asiti profili değişmekle birlikte aradaki farklılıkların istatistiksel açıdan önemli olmadığı gözlemlenmiştir. Anne sütlerindeki farklılıkların annenin yaş, genetik durumu, annede bulunan rahatsızlıklar, kültür, ülke faklılıkları ve en önemlisi annenin diyetsel alışkanlıkları gibi faktörlerle değişebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
İn this study, compositions of fatty acids from 20 day milk samples, including colostrum, gradation milk and vahire milk stages, of a mother who just gave birth and samples including gradation milk from 23 mothers are analysed. Milk samples of 20 days from some mother everyday, and of 5-10 period including gradation milk from 23 mothers were taken. Lipit extracts of milk samples were made. The composition of gas chromotography and fatty acids was determined by making methyl ester of fatty acids, gained from total fat samples which were extracted: Palmitic acid, oleic acid, stearic acid, linoleik acid are the utmost fatty acids. There are fatty acids which weren?t found as well as significant fatty acids like EPA and DHA were found.In the study, fatty acids profile in the milk samples taken from the same mother during the 20 day breast feeding period and from 23 mothers in gradation milk stage has changed but the differences were observed not to be significant statistically. It is thought that differences in breast milk may change by factors such as mothers age, genetic constitution, ilnesses, culture, country differences and most importantly diet habits of mother.