Develi ? Devedamı (Şereflikoçhisar - Ankara) yöresindeki ofiyolitlerin petrografisi ve jeokimyası
Petrography and jeochemistry of ophiolites in Develi ? Devedami (Şereflikoçhisar - Ankara) areas
  1. Tez No: 266306
  2. Yazar: BİLAL FARUK KAYIHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
İnceleme alanında alttan üste doğru sırasıyla Ortaköy Metamorfiti Orta Anadolu Ofiyoliti, Ortaköy Granitoyidi, Peçenek Formasyonu ve Alüvyon birimleri yüzeylemektedir.Paleozoyik yaşlı Ortaköy Metamorfiti beyazımsı yeşil, grimsi beyaz renkte ince taneli lepidogranoblastik dokulu gnayslar ve beyaz renkli orta iri kristalli mermerler ile temsil edilmektedir. Çalışma alanının küçük bir bölgesinde yüzeyleyen birimin alt seviyelerinde gnayslar ve üst seviyelerde ise mermerler uyumlu olarak yer almaktadır.Yörede yaygın alanlar kaplayan Maastrihtiyen-Kampaniyen öncesi yaşlı Orta Anadolu Ofiyoliti, masif hornblend gabrolarla temsil edilirler. Tüm bu birimler Üst Kretase yaşlı Ortaköy Granitoidi (granodiyorit ve monzogranit) ile kesilirler.Peçenek Formasyonu metamorfik birimlerin üstüne diskordansla gelen volkanosedimanter özellikteki birimlerden oluşmuştur. Üst Miyosen-Pliyosen yaşlı bu birim riyolitik tüf, kil, kum, çakıl, çakıllı kumlu tüfitlerden, gölsel kireçtaşları, kumtaşı, silttaşı ve çamurtaşlarından oluşmaktadır. Çalışma alanında diğer tüm birimleri açısal diskordansla örten en genç birimler ise alüvyonlardan oluşmaktadır.Hornblend gabrolar toleyitik özellikte olup düz bir Nadir Toprak element deseni ve iri katyonlu elementlerce (örn. Cs, Ba, K) zenginleşme göstermektedir. Gabrolar için yay arkası bazalt jeotektonik konumu öne sürülmüştür.Anahtar Kelimeler : Hornblend Gabro, Jeokimya, Orta Anadolu Ofiyoliti, Aksaray, Türkiye
Özet (Çeviri)
Ortaköy Metamorphite, Central Anatolian Ophiolite, Ortaköy Granitoid, Peçenek Formation and Alluvium units are cropped from the bottom to the top in order mentioned above in the investigation area.Paleozoic aged Ortaköy Metamorphite is middle-large crystals and whitish green, greyish white coloured thin grained lepidogranoblastic gneiss with represented by white coloured marbles. Gneiss are obsorved at the lower stages and marbles are observed at the upper stages in harmony with each other in a small part of the investigation area.Maastrichtian-Pre-Campanian aged Central Anatolian Ophiolite which is widely observed in the area is represented by massive hornblend gabbros. All these are cut by Upper Kretase aged Ortaköy Granitoid (granodiorite and monzogranite).Peçenek Formation is composed of volcanosedimanteri units which are on metamorphic units by discordance. The unit whose age is Upper Miocene-Pliocene is composed of riolitic tuff, clay, sand, gravel, tufites with sand and gravel, lake limestones, sandstones, siltstones and mudstones. However, the youngest units which cover all other units by anguler discordance are composed of alluviums.Homblend gabbros are toleitic and they are enriched with a flat rare earth elements pattern and in composition, large ion lithophile (e.g: Cs, Ba, K). It has been suggested that gabbros are composed of rear arc basalts.Keywords : Hornblend Gabbro, Geochemistry, Central Anatolian Ophiolite, Aksaray, Turkey