Anadolu teknik lisesi bilişim teknolojileri alanı öğrencilerine meslek derslerinin öğretiminde bilgisayar destekli öğretim uygulamalarının akademik başarıya ve kalıcılığa etkisi
The effect of computer-based teaching activities on the academic achievement and retention in teaching vocational lessons to students of information technologies area in anatolia technical high school
  1. Tez No: 266307
  2. Yazar: CÜNEYT SUNAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH BAŞÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, teknik lise bilişim teknolojileri alanı öğrencilerine meslek derslerinin öğretiminde bilgisayar destekli öğretim yönteminin, geleneksel öğretim yöntemine göre öğrenci başarısına ve kalıcılığına etkisini belirlemek hedeflenmiştir. Bu amaçla Niğde ili Bor ilçesi Bor Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde bir çalışma yapılmıştır. Araştırmaya okulun Teknik Lise kısmı Bilişim Teknolojileri alanında öğrenim gören 32 öğrenci katılmıştır. Deney grubu öğrencilerine, hazırlanan bilgisayar destekli öğretim yazılımı ile kontrol grubu öğrencilerine ise geleneksel öğretim yöntemi ile dersler anlatılmıştır. 2 farklı meslek dersinde yapılan uygulama süresince öğrenci başarılarını ölçmek üzere geliştirilen başarı testi, ön test, son test ve kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistikî analizinde t testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, meslek derslerinde kullanılan bilgisayar destekli öğretim uygulamalarının, geleneksel öğretim yöntemine göre öğrencilerin akademik başarısı ve kalıcılık açısından daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, we aim to find out the effects of Computer-Based Teaching Activities On The Academic Achievement And Retention In Teaching Vocational Lessons To Students Of Information Technologies Area In Anatolia Technical High School as compared to the traditional methods. For this reason, this study was conducted in Niğde Bor Anatolia Technical High School. 32 students from Information Technologies Area In Anatolia Technical High School participed to the study. The experimental group was taught by Computer-Aided Teaching software and the control group was taught by traditional method. During the study about two vocational lessons, achievement test was used as pre test, post test and retention test. t-test was used analyzing the data from the research. As a result of this research, the Computer-Based Teaching Activities on vocational lessons was more efficient than that of the traditional education program in terms of academic achievement and retention of the students.