Piston-gömlek imal eden bir işletmede yatırım analizleri için karar destek sistemi geliştirilmesi
Improving of decision support system for investment analysis in a piston - liner manufacturing company
- Tez No: 266309
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN PAKSOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ülkelerin gelişmesini ve kalkınmasını sağlayan en önemli etmenlerden biride bilinçli yatırımların yapılmasıdır. Yatırım projeleri ekonomik kalkınmanın en önemli araçlarından biridir. Genel olarak yatırım projesi, belirli bir süre içerisinde belirli faaliyetleri en az maliyetle gerçekleştirmek ve bu faaliyetler sonunda en fazla faydayı sağlamak amacıyla yapılan bir plan olarak tanımlanabilir. Ekonomik koşullar dikkate alındığında, yeni bir yatırım yapmak, üzerinde iyi bir fizibilite analizi yapılmasını gerektirmektedir.Yatırım projelerinin hazırlanması zor ve zaman alan bir süreçtir. Yatırım projelerinin hazırlanması kadar değerlendirilmesi de çok önemlidir. Yatırım analizleri ile yatırımcıların herhangi bir yatırım yapmadan önce üretim sürecinin sonunda elde edilecek muhtemel sonuçları görmeleri sağlanmaktadır. Dolayısıyla, yatırım projeleri gerçekleştirilmeden önce çok dikkatli bir şekilde analiz edilmelidir. Bu çalışmanın amacı; karar destek sistemi geliştirerek yatırımcıya yatırımın yapılabilir olup olmadığı ve/veya karlılığı ile ilgili sayısal verilerle birlikte fikir vermektir.
Özet (Çeviri)
The reliable investments are, one of the most important factors to provide the development of the countries. The investment projects are one of the most important tools of economic development. In general, the investment project is the plan to realize the specific activities in specific time with minimum cost and to obtain the maximum benefit at the end of these activities. If the economic conditions are taken into consideration, the beginning of a new investment will require a perfect feasibility analyses.Preparing investment projects is a hard & time-consuming process. Not only preparing but also evaluating the investment projects is very important. Probable results at the end of manufacture are to be provided to see before investment analysis and investor?s engaging in any investment. So, they have to be analyzed very carefully before they are realized. The aim of this study is giving an opinion about feasibility of investion with numeric datas to investor by devoloping decision support system.