Suğla gölünde yaşayan Phoxinellus anatolicus Hanko, 1924 ve Cyprinus carpio Linneaus, 1758'nun karaciğer, kas ve solungaç dokularında ağır metal düzeyleri
Determination of heavy metals in liver, gill and muscle tissues of phoxinellus anatolicus hanko, 1924 and cyprinus carpio linneaus, 1758 living in Suğla lake
  1. Tez No: 266308
  2. Yazar: CEMAL ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ AKKÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, Konya bölgesinin önemli su kaynaklarından biri olan Suğla Gölü'nden alınan Sazan (Cyprinus carpio Linneaus, 1758) ve Yağ balığı (Phoxinellus anatolicus Hanko, 1924) ile su ve sediment örneklerinde ağır metal birikiminin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. 2009?2010 yılları arasında yapılan bu çalışmada ağır metal birikimi, bir yıl süreyle mevsimsel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Present study was undertaken to determine the levels of some heavy metals (Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb and Zn) in liver, gill and muscle tissues of Phoxinellus anatolicus and Cyprinus carpio together with the water and sediment metal levels of Suğla Lake, an important water resource in Konya region. Samples were collected from the 4 stations selected from the lake and studies were carried out seasonally during 2009-2010.Water, sediment and tissue levels of heavy metals of both species showed significant seasonal differences, all being below the acceptable limits throughout the year. In general highest levels of all metals were determined in liver tissue followed by the gill and muscle tissues in both species.