Balerinlerin ayak kemiklerindeki ortopedik değişikliklerin fotogrametrik teknikleri ile metrik analizi
Metric analysis of orthopedic changes of ballerina?s foot bones by photogrammetric techniques
- Tez No: 266310
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZŞEN ÇORUMLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Biyomühendislik, Ballet and Dance, Bioengineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, balerinlerin ayaklarındaki deformasyonları tıp fotogrametrisinde digital görüntü işleme tekniklerini kullanılarak metrik analizini yapmak için hazırlanmıştır. Bale sanatçıları ve bale ya da herhangi bir spor branşıyla ilgilenmeyen kadınların ayakları arasındaki farklılık biyometrik oranlar esas alınarak ayak ve ayak bileği dört (parmak kemikleri (14), tarak kemikleri (5), bilek kemikleri (7), susam kemikleri (2) ) gruba ayrılıp karşılaştırılmasıyla hesaplanmıştır. Çalışmaya gönüllü 5 balerin ve 5 sedanter kadın dahil edilmiştir. Gönüllülerin sağ ve sol ayakları olmak üzere toplam 20 ayak kullanılmıştır. Gönüllülerin sağ ve sol ayaklarının aksiyal görüntüsü multidedektör bilgisayarlı tomografi (MDBT) cihazından alınmıştır. Elde edilen görüntüler interaktif bölümlendirme ve manuel bölümleme ile düzenlenerek aksiyal kesitli görüntüleri 3-boyutlu görüntüye çeviren program tarafından digital görüntü işleme adımları takip edilerek her bir kemik kendisine ait katmanlara atılarak ayrılmıştır. Katmalara ayrılan 28 kemik için ayrı ayrı biyometrik ölçümler, istatistiksel analizler yapılmıştır. Tıbbi görüntü olan bilgisayarlı tomografi (BT) fotogrametrik temeller esas alınarak bir resim gibi değerlendirilmiştir. BT görüntülerinin 3-boyutlu rekonstürksiyonu ile elde edilen sonuçlar hekimlerin mevcut bilgilerine katkı ve yeni bir bakış açısı kazandıracağı öngörülmektedir. Bu çalışma ile balerinlerin ayaklarındaki deformasyonlar hesaplanmıştır. Ayrıca her bireyin sağ ve sol ayaklarına ait değerlerinde farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Dolayısı ile balerinlere ve sedanter kadınlara ait ayak ölçüm değerlerinin birbirinden farklı olması reddedilemez bir gerçektir. Bu çalışma, bale sanatçılarının ayaklarında karşılaşacakları herhangi bir rahatsızlıkta doktorların tanı ve tedavi sürecinde hızlı ve doğru karar vermesine yardımcı olacaktır. Yapılan çalışma sadece bale değil tıbbın pek çok alanı ile ayaklarını aktif şekilde kullanan sporcu ve dansçıların da karşılaşabilecekleri sakatlık ve yaralanmalarda kullanılabilecektir. Ayrıca risk bölgeleri ve zamansal değişimleri izlenebilecektir.
Özet (Çeviri)
This study has been performed to make a metric analyze of deformations on ballerinas?feet by using digital image processing techniques in medical photogrammetry. Difference in feet of ballet performers and of women not dealing with either ballet or any sport branch has been counted predicating biometric rates and comparing by dividing into four groups as feet and ankles (finger bones (14), metatarsal (5), ankle bones (7), sesamoid bones (2). 5 ballerinas and 5 sedanter women have voluntarily been involved in to the study. Total 20 feet have been used as right and left feet of volunteers. Axial images of right and left feet of the volunteers have been taken from the multidetector computed tomography (MDCT) device.Gained images have been separated to bone layers belonging itself by following digital image process steps via a program converting axial section images to 3-dimentional images by arranging both interactive and manual classification. Separate biometric measurements and statistical analysis have been performed for 28 bones separated into layers. Computed Tomography (CT) which is a medical image has been evaluated like a photo predicating photogrammetic basis. The results gained from 3-dimensional reconstruction of CT images are seen to gain a new viewpoint and a contribution to available knowledge of the doctors. By this study, deformations on ballerinas? feet have been counted. Also, it has been determined that there is difference in right and left feet?s values of each individual. Therefore, it is an undeniable fact that there exists a difference in feet measurement values belonging to ballerinas and sedanter women. This study is going to assist to doctors to make a quick and correct decision in diagnosis and treatment in any ailment that ballet artists may face on their feet. The performed study can be used in not only ballet but also many fields of medical in disability and laceration that sportsmen and dancers who use their feet actively may have. Besides, risky areas and temporal changes can be observed.