Balıkesir kenti çocuk oyun alanlarının irdelenmesi
Investigating children playgrounds in Balikesir
- Tez No: 266313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Nüfusu gün geçtikçe artan şehirlerimizde doğal yaşama olan özlemin yansıması gibi görülen çocuk oyun alanlarının, çocukların gelişiminde önemli bir rolü vardır. Şehirlerimizdeki akciğerlerimiz de olan bu alanlara olan ihtiyaç gün geçtikçe daha da çok artmaktadır.Bu araştırma, Balıkesir kent merkezindeki çocuk oyun alanlarının bugünkü durumlarını ve yeterliliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Çalışma, Balıkesir Belediyesi mücavir alan sınırları içerisinde yürütülmüştür. Araştırmada çocuk oyun alanlarının tanımı, işlevi sınıflandırılması ve standartları hakkında bilgiler verilmiştir. Balıkesir kent merkezinde çocuk oyun alanların nitelik ve nicelik açısından yeterliliği incelenmiştir.Araştırma sonucunda çocuk oyun alanların kent içinde homojen dağılmadığı, kişi başına düşen miktar ve donatı elemanlarının yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Kentte çocuk oyun alanları bir sistem içinde planlanmalı, nicelik ve nitelik olarak yeterli hale getirilmesi için gerekli önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The play grounds in the cities, which represent a kind of yearning for nature, play an important role in the developmental process of the children. There is a growing need for children playgrounds which are known as lungs of the cities today.This study was made to determine the present state and qualifications of children parks or playgrounds in the city centre of Balikesir for today and the future.The study was carried out in the municipal area of Balikesir. Information has been given about the definition, function, classification and standards of ğlaygrounds. The adequacy of the playgrounds in Balikesir according to the population of the city and the qualification of the present playgrounds have been investigated.As a result, the playgrounds have been found inhomogenous in the city and insufficient in accordance with the population and about equipment. The playgrounds should be planned systematically considering all parts of the city and the neceassary precautions should be taken about their quality and quantity at present and fort he future.