Çocukların oyun becerileri ile sosyal becerileri arasındaki ilişki
The relationship between children's play skills and social skills
  1. Tez No: 945051
  2. Yazar: SENA ZEYNEP KUMRAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE HANDE AYDOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Oyun, gelişimin bütün alanlarına(bilişsel, sosyal, duygusal, dil, fiziksel, kişilik ve ahlak gelişimi) hitap eder, becerilere pozitif anlamda katkı sağlar. 'Gelişim ve oyun' birbirine paralel şekilde etkilidir. Oyun çocuklara duygusal ve sosyal anlamda alışveriş imkanı sağlar(Christie vd.,2006;Tuğrul,2012). Okul öncesi sınıf düzeninde yer alan öğrenme merkezleri ile çocukların etkin bir şekilde eğlenerek katıldıkları, akademik inceleme ve öğrenme tecrübesi kazandığı yerdir. Akranları ile aynı ortamda olan çocuk, başka kişilerle işbirliği yapma, sosyal davranış sergileme, hayali oyunlar desteği ile akranlarına karşı olumlu iletişim kurma ve öz düzenleme becerileri desteklenmektedir. Sosyal becerilerini geliştirme konusunda zorluk yaşayan çocukların bu ortamlar vasıtasıyla öğretmenin hazırladığı faaliyetlere katılarak, akranlarını taklit ederek, sosyal anlamda kendisini daha çok geliştirme fırsatı yakalar. Çocukluk döneminde edinilen sosyal gelişim becerileri gelecek dönemlerde benimsenerek sosyal davranışların zeminini oluşturmaktadır (Çubukçu ve Gültekin, 2006).Bir anlamda oyun çocuğun fiziksel ve bilişsel becerilerini geliştirirken, öteki taraftan da onun nesnelerle bağlantı kurmasını, özgür olmasını ve bireyselliği yaşamasını sağlayan daha sonra da toplumsallaşmasına etki eden önemli bir faaliyettir(Gürün, 1984, Uluğ, 1999; Akt: Ayan, 2009: 8). Oyun kavramı çocuğun hayatın da önemli bir yeri kaplar, çevre ile köprü kurmasına destek olurken, duygu ve düşüncelerini aktarmak için de ayna görevinde olabilmektedir (Aral vd., 2000: 15). Grup halinde yapılan bazı oyun ve etkinliklerde çocuklar bir arada olarak ve birlik içerisinde oynayarak, sosyal anlamda becerilerini geliştirme konusunda yaşayarak ve dahil olarak öğrenme tekniğini gerçekleştirmiş olurlar. Buradan hareketle okul öncesi dönem çocukların oyun becerileri ile sosyal becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi araştırmanın ana problemini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between children's play skills and social skills during the preschool period. The study group consisted of 200 preschool teachers working in early childhood education institutions located in Istanbul, Ankara, Balıkesir, and Bursa, Turkey, during the fall and spring semesters of the 2024–2025 academic year. The children involved in the study were between 48 and 72 months of age. Data were collected using the“Demographic Information Form,”“Social Behavior Scale for Preschool Children,”“Play Skills Assessment Scale,”and“Social Skills Assessment Scale.”The research employed a relational survey model, which is one of the quantitative research designs. Descriptive analyses were conducted for data evaluation. Independent samples t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson correlation analysis were used. The level of statistical significance throughout the study was set at .05. The data were analyzed using a statistical software program, utilizing t-tests and ANOVA analyses. The study aimed to investigate the relationship between children's play skills and social skills during the preschool period, and findings indicated that children demonstrated a“positive and strong”level of skills in both areas. It was also examined whether these skills varied according to certain independent variables. The results revealed that skill levels did not significantly differ by gender, age group, or socioeconomic status. A weak but statistically significant relationship was found between self-control skills and both play and behavioral skills.