Kristal yapı iyileştirme yöntemleri
The methods of crystal structure refinement
  1. Tez No: 266312
  2. Yazar: ALİ BARIŞ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT ÖZGÜR SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, kristal yapıların X- ışınları kırınımı ile incelenmesi ve elde edilen parametrelerin iyileştirilme süreci araştırılmıştır. Çalışmanın başlangıcında Kristalografi hakkında genel bilgiler verilmiş ve daha sonra parametrelerin iyileştirilme adımlarının adımları araştırması yapılmıştır. Elektron yoğunluğu haritalarının çıkarılması ile atom konumlarının yerlerinin nasıl bulunduğu incelenmiştir. En Küçük Kareler Yöntemi ile atomik parametrelerin uygun değerlere getirilmesi süreci hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Crystal Structure analysis by X-Ray diffraction method was studied in this thesis. Corrections of some datas from diffraction pattern were looked into. Initially some general information about Cystallogtaphy was given and then refinement of the parameters was studied. The search for obtaining electron density map was done. And observation of the atomic positions in the model was studied. For fitting the parameters, Least Square Method was searched.