Organik molekül temelli gaz sensörü çalışmaları
Studies on organic molecule based gas sensors
- Tez No: 266322
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT KUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada çeşitli kaliks[4]aren moleküllerinin bazı organik çözücü ve su moleküllerine karşı davranışları Kuartz Kristal Mikrobalans (QCM) tekniği ile incelenmiştir. QCM ile yapılan ölçümlerde kaliksaren çözeltisi damlatma (drop casting) ve döndürme (spin coater) kaplama teknikleri ile QCM kristaline kaplanmış ve özel bir düzenek yardımı ile buhar fazındaki su, toluen, DMF, metanol, aseton moleküllerine karşı tepkileri ve moleküler arası etkileşimler incelenmiştir. Denemelerde en iyi sonuç sülfonat ve karboksilat grubu içeren kaliksarenlerin su molekülleri ile etkileştirilmesinde elde edilmiştir. Ayrıca çalışma sonucunda elde edilen bilgi birikimi ile birçok sektöre fayda sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, It was investigated that the behaviours of various calixarene molecules against some organic solvents vapour and water vapour molecules using Quartz Crystal Microbalance technique (QCM). Within measurements, The QCM crystal was coated with calixsarene using drop casting technique and spin coating technique and its reactions against the vapour phase water, toluen, DMF, methanol, acetone molecules and finally the relationships in between molecular structures were studied. The best results were obtained from the interactions between sulphonate and carboxylate group containing calixaren molecules with water malocules.