Isparta ili Eğirdir ilçesinde elma üreten işletmelerin AB muhasebe veri ağı (FADN) sistemine göre sınıflandırılması ve değerlendirilmesi
The classification and evaluation of apple farms according to FADN in Egirdir, Isparta
- Tez No: 266321
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, Isparta ili Eğirdir ilçesinde elma yetiştiriciliği yapan tarım işletmelerinin AB Tarım İşletmeleri Muhasebe Veri Ağı Sistemine (FADN) göre ekonomik büyüklük gruplarını belirlemek ve ekonomik büyüklük grupları itibariyle standart faaliyet sonuçlarını ortaya koymaktır. Çalışmanın ana materyalini, basit tesadüfi örnekleme yöntemine göre belirlenen 71 elma üreten işletmeyle yapılan anket çalışması sonucu elde edilen veriler oluşturmuştur.Araştırma sonuçlarına göre, incelenen işletmelerin ortalama ekonomik büyüklükleri 2,39 ile 53,39 ESU arasında değişiklik göstermekte olup işletmeler ortalaması 19,40 ESU olarak bulunmuştur. Ekonomik büyüklük gruplarında brüt işletme karı 4.847,83 TL ile 104.423,92 TL arasında değişim göstermektedir. Toplam üretim değeri içinde brüt karın payı ekonomik büyüklük gruplarında % 34,27 ile % 71,18 arasında değişmekte olup, işletmeler ortalaması bu oran % 67,18 olarak bulunmuştur. Toplam gelirde olduğu gibi brüt işletme karı da ekonomik büyüklük gruplarına paralel olarak artış göstermiştir. İşletme net katma değerinin toplam üretim değeri içerisindeki payı % 10,35 ile % 61,38 arasında değişmekte ve işletmeler ortalaması % 51,72 olarak bulunmuştur. İşletme başarı ölçütlerinden bir diğeri olan net işletme aile gelirinin toplam üretim değeri içindeki payı % - 9,25 ile % 44,04 arasında değişmekte olup, işletmeler ortalaması bu oranın % 36,07 olduğu tespit edilmiştir. 2-4 ESU büyüklük grubundaki işletmelerde net aile işletme geliri negatif bulunmuştur. İncelenen işletmelerde ekonomik büyüklük gruplarına paralel karlılığın arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine economic size groups and standard economic results of apple farms according to the Farm Accountancy Data Network (FADN) in Egirdir, Isparta. The main material of the research was the data which is obtained by the survey sample with 71 farmers with the respect of Simple Random Sampling Method?s calculation.According to the research results, farm economic size various from 2,39 to 53,39 ESU. Average economic size was calculated 19,40 ESU. Gross farm income was various from 4.847,83 TL to 104.423,92 TL. The percentage of gross farm income in total production value was various from 34,27 % to 71,18 % and in the average of farm, it was 67,18 %. Gross farm income was increased by the economic size groups. Farm net value added was various from 10,35 % to 61,38 % in the total production value and in the average of farm, it was calculated 51,72 %. Family farm income was various from - 9,25 % to 44,04 % in the total production value and in the average of farm, it was calculated 36,07 %. Family farm income was negative in the 2-4 ESU economic size groups. The profit was increased by the economic size groups in the survey farms.