Nevşehir ve çevresindeki geç Osmanlı dönemi (19.yy) camilerinin mimari özellikleri
The architectural characterestics of the mosques around the Nevşehir city and it's environment in the late Otoman period (19. century)
  1. Tez No: 266323
  2. Yazar: HAYRİ BÜYÜKÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHTİYAR EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmada Nevşehir ve çevresinde 19. yüzyıl son Osmanlı döneminde yapılmış ve günümüze kadar ayakta kalabilmeyi başarmış camilerin; mevcut örneklerinden karakteristik mimari özellikleri yansıtan yedi adedi kapsamlı şekilde incelenmiştir. Bu seçim yapılırken örneklerin, ele alınan döneme ait ipuçlarının elde edilebileceği ölçeğe sahip olmasına dikkat edilmiştir. İnceleme dışında kalan camiler ise gözlemlenmiş ve beşinci bölümde örneklemelerde kullanılmıştır. Giriş bölümü; amaç-kapsam, materyal-metot ve literatür özetinden oluşmaktadır. İkinci bölümde; Nevşehir'in coğrafi konumu ve tarihine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; tarihi gelişim süreci içinde cami kavramının doğuşu ve cami mimarisinin gelişimi anlatılmıştır. Dördüncü bölümde; konumuzu teşkil eden camiler, `Nevşehir ve Çevresindeki Geç Osmanlı Dönemi (19.yy) Cami Örneklerinin İncelenmesi' ana başlığı altında kronolojik tarih sırasına göre gruplandırılmış ve sistematik biçimde tanıtımları yapılmıştır. Beşinci bölümde; aynı özelliklere sahip bölgedeki diğer camilerden de örnekler verilerek `Nevşehir ve Çevresindeki Geç Osmanlı Dönemi (19. yy) Camilerinin Mimari Özellikleri' tespit edilmiş ve Türk mimarisi içindeki yerleri ortaya konulmuştur. Sonuç bölümünde ise genel karakteristikleri tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, Seven of Mosques, was built in the late Ottoman Period in 19th century in the Nevşehir City and its environment and have survived to the present time, which reflects architectural specific characteristics of the existing examples have been extensively investigated. While making this choice, it has been noticed that the clues of these examples, which was related to that period, should have had the acquired scale. The mosques apart from these seven have been used in the fifth part, which is related with modeling. Introductory chapter, the purpose-scope review of the literature consists of methods and materials. In the second part, the geographic location and the history of Nevşehir City are interpreted. In the third part, it is explained that the birth of mosque concept and the development of mosque architecture in the historical evolution period. In the fourth part, the mosques, are dealt with this research, are grouped according to chronologic order and systematically described under the main topic of `The Investigation of Mosque Examples in the Late Ottoman Period (19th c.) in the Nevşehir City and its Environment.? In the fifth part, the examples from the other mosques which has the same characteristics have been given to understand the `The Architectural Characteristics of the Mosques in the Late Ottoman Period (19th c.) in the Nevşehir City and its Environment and to introduce their location in the Turkish Architecture. The general characteristics are described in the results section.