SCADA sistemlerinde fider otomasyonu ile arıza izolasyonu ve bir bölge uygulamasının simülasyonu
Fault isolation by feeder automation in SCADA systems and simulation of application in a region
  1. Tez No: 266328
  2. Yazar: YAHYA SAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADETDİN HERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Vazgeçilmez ihtiyaçlarımızdan birisi de elektrik enerjisidir. Her geçen gün bu enerjiye talebin artmasından dolayı elektrik şebekeleri de giderek genişlemektedir. Tüketiciye kaliteli, sürekli ve güvenli bir elektrik enerjisi sağlayabilmek için, sistemin her parametresinin izlenmesi ve kontrol altında tutulması gerekmektedir. Elektrik enerjisinin üretiminden tüketimine kadar SCADA gibi otomasyonel çözümlere ihtiyaç duyulmaktadır.Dağıtım şirketlerinin en önemli işlevlerinden bir tanesi, arıza yerini en kısa sürede bulmak ve arızayı onarmaktır. Fakat arıza servislerinin uyguladığı klasik yöntemler tehlike ve zararlar meydana getirebilmektedir.Bu çalışmada; öncelikle SCADA sistemleri ve fider otomasyonu hakkında teorik bilgi verilmiştir. Daha sonra MATLAB/Simulink yardımıyla MEDAŞ'a ait bir fider simule edilmiştir ve bu simulasyonda farklı kısa devre arızaları uygulanarak, grafiksel analizlerle arıza yeri bulma ve izolasyonu çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of our indispensable needs is electrical energy. Electricity networks are growing larger because of the increasing demand to energy. Each parameter in system must be monitored and checked to provide high quality, continuous and reliable electrical energy to consumer. Automation solutions, such as SCADA, are needed from production to consumption of electrical energy.One of the most important functions of distribution companies is detection of fault location and repairs it in a short time. But classical methods, which fault departments applied, can bring danger and harm.In this study, at first, theoretical knowledge is given about SCADA systems and feeder automation. Afterwards, one feeder belonging to MEDAS is simulated by MATLAB/Simulink and by applying different short current faults in this simulation, studies were conducted on fault location detection and isolation using graphical analysis.