Kayıt ve kadastro sisteminin oracle VTYS ve ESRI arcengıne teknolojilerinin yardımı ile oluşturulması
Building a registration and cadastre system using oracle DBMS and ESRI arcengine technologies
- Tez No: 266329
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRZAT KAHRAMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Coğrafya, Computer Engineering and Computer Science and Control, Geography
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada e-devletin esas unsurlarından birisi olan Tapu ve Kadastro bilgi sistemi için yazılımın hazırlanması ele alınmışdır. Önce Coğrafi Bilgi Sistemlerinin ne olduğu, hangi bileşenlerin üzerinde çalıştıkları araştırılmış, daha sonra söz konusu bileşenlerin uygulamaların içerisinde nasıl kullanılabileceği incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda geliştirilmiş olan yazılım araçları arasında önerilen sisteme en uygun olan araç olarak ESRİ şirketinin ürünü olan ArcEngine yazılımının kullanılmasının daha uygun olduğu saptanmıştır. Tezde ArcEngine ürününün imkânları, kullanım alanları araştırılarak örnek uygulama geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the preparation of the Register and Cadastre system's software as a main element of e-government has been investigated. First, there has been explored what is The Geographic Information Systems and which components they are working on. Then it is considered the possibility of applications where these components can be used. Among the useful tools, we had selected ArcEngine framework the product of ESRI Company as a most useful one. ArcEngine product opportunities, uses were investigated and sample application was developed.