Sulu ortamdan asit kırmızısı 88 (AK88) boyarmaddesinin giderimi için montmorillonit türü kil mineralinin adsorpsiyon özelliklerinin araştırılması
The investigation of adsorption properties of montmorillonite type clay mineral for the removal of acid red 88 (AR88) dye from aqueous media
- Tez No: 266368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada, doğal kil minerali ile bir tekstil boyası olan Asit Kırmızısı 88 (AK88)'in adsorpsiyon özellikleri kesikli ve sürekli sistemde başlangıç pH'sı, adsorban miktarı, başlangıç boya konsantrasyonu, kolon iç çapı ve akış hızı gibi değişken çalışma koşulları altında araştırılmıştır. Doğal kil FTIR, SEM, TGA/DTA ve zeta potansiyometri yöntemleri ile karakterize edilmiştir.Doğal kil ile AK88 boyarmaddesi için maksimum adsorpsiyon kapasitesi 1133,10 mg g ? 1 olarak bulunmuştur. Bu çalışma aynı zamanda adsorpsiyon sürecinin başlangıç pH'sı, adsorban miktarı ve temas süresine bağlı olduğunu göstermektedir. Maksimum boyarmadde giderimi pH 2,0'da gerçekleşmiştir. 0,04 g adsorban, % 98,10±0,34 AK88 giderim verimine ulaşmak için yeterli olmuştur. Uygulanan kinetik modeller arasında, yalancı-ikinci-dereceden kinetik modeli adsorpsiyon kinetiğini en iyi açıklayan modeldir. Sürekli sistemde gerçekleştirilen çalışmalar, doğal kilin gerçek atıksu ortamındaki uygulamalarda da etkili olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the characteristics of a textile dye (Acid Red 88) adsorption by natural clay were explored under variable batch and continuous mode operating conditions such as initial pH, adsorbent amount, contact time, initial dye concentration, column i.d. and flow rate. FTIR, SEM, TGA/DTA, and zeta potential analysis were used to characterize the natural clay.Maximum adsorption capacity for AR88 dye was found 1133.10 mg g ? 1 with the natural clay. The study also indicated that adsorption process is dependent upon initial pH, dose of the adsorbent and contact time. pH 2.0 was found to be optimum for the maximum removal of acid dye onto clay. 0.04 g of natural adsorbent was enough to attain the decolorization yield of 98.10±0.34 for AR88. Among the kinetic models tested, the adsorption kinetics was best described by the pseudo-second-order kinetic model. The continuous mode studies indicated the natural clay will also be useful for the application of the proposed system in real wastewater conditions.