Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Meşelik Yerleşkesi Arenea (Arachnida) faunası üzerine araştırmalar
Investigations on spider (Arachnida) fauna of Eskişehir Osmangazi University Meşelik Campus
  1. Tez No: 266383
  2. Yazar: CEYHUN DESTİRE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Meşelik Kampüsü ve Meşelik ağaçlandırma alanının örümcek faunası araştırılmıştır.Örnek toplama çalışmaları 2008 ? 2009 yıllarının Mayıs ? Temmuz aylarında yapılmıştır. Çalışma bölgesinden toplam 370 adet örnek toplanmıştır.Bölgede 6 familya, 11 cins ve 12 örümcek türünün varlığı tespit edilmiştir. Bu türler; Amaurobius deelemanae, Pholcus opilionoides, Zodarion thoni, Aulonia albimana, Hogna radiata, Lycosa praegrandris, Scotophaeus blackwalli, Callilepis nocturna, Dipoena tristis, Steatoda paykulliana, Steatoda phalerata ve Evippa sp. dir. Tür düzeyinde bir (Amaurobius deelemanae) ve cins düzeyinde bir (Evippa) olmak üzere Türkiye faunasına 2 yeni kayıt kazandırılmıştır. Tespit edilen türlerin tümü Eskişehir'den ilk kez kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Spider Fauna of Eskişehir Osmangazi University Meşelik Campus and Meşelik afforestation area was investigated.The specimen were collected from study area between May and July periods in 2009 and 2009. Totally 370 spider specimens were collected.Six family, eleven genus and twelve species were determined in the area. These species are Amaurobius deelemanae, Pholcus opilionoides, Zodarion thoni, Aulonia albimana, Hogna radiata, Lycosa praegrandris, Scotophaeus blackwalli, Callilepis nocturna, Dipoena tristis, Steatoda paykulliana, Steatoda phalerata and sp.. The genus, Evippa, and the species, Amaurobius deelemanae, have been recorded from Turkey for the first time. All species are new for Eskişehir.