K-klinoptilolitinin (Gördes) ağır metal formlarının incelenmesi
Investigation of heavy metal forms of k-clinoptilolite (Gördes)
- Tez No: 266384
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEVFİK ÜNALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, Doğal Gördes Klinoptiloliti ve batch metodu tarafından iyon değişimi yoluyla elde edilen Ag+, Cd+, Cr+3 ve Co+3 formlarının fizikokimyasal karakterizasyonu, X-Işınları Difraksiyonu (XRD), X-Işınları Floresansı (XRF), İnfrared Spektroskopi (IR), Termogravimetrik Analiz (TGA), Diferansiyel Termal Analiz (DTA) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile tanımlandı. Normalitenin artmasıyla ağır metal formlarının kristalizasyonunun, birim hücre hacimlerinin, iyon değişim ve seçililik yüzdelerinin değiştiği gözlenmiştir. Bu değişimler analizlerle açıklanmış ve Gördes Klinoptilolitinin Ag+, Cd+, Cr+3 ve Co+3 gibi ağır metallere karşı seçici olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, physicochemical characterization of Natural Gördes Clinoptilolite and of the Ag+-, Cd+-, Cr3+- and Co3+- modified forms obtained through ion-exchange by batch methods, X-ray diffactometry (XRD), X-ray fluorescense (XRF), Infrared spectroscopy (IR), Thermogravimetric analysis (TGA), Differential thermal analysis (DTA) and Scanning electron microscopy (SEM) is described. Increasing of normality of heavy metal forms is observed an exchange to the crystallisation, unit cell volume, percetage ion-exchange and selectivity. This exchanges are explaned with analysis and indicated that Gördes Clinoptilolite is selective towards to heavy metals of such as Ag+-, Cd+-, Cr3+- and Co3+-.